Tragédie na táboře

I když vedoucí okamžitě zasáhli a chlapce zpod stromu vysvobodili, musel pro něj kvůli podezření na vnitřní zranění přiletět vrtulník. Olše totiž chlapci přistála přímo na hrudník a ten si stěžoval na bolest na prsou špatné dýchání. Lékař zhodnotil zranění jako těžká. Hasiči prohlédli i další stromy v okolí a několik jich kvůli špatnému stavu rovnou podřízli. Jenže to už je jako vždy trochu pozdě. Neměly by se stromy obzvlášť okolo míst, kde se pohybují nebo dokonce bydlí lidé, kontrolovat pravidelně? Tento případ sice šetří policie, ale jak to tak bývá bude zřejmě jako vždy odložen, protože úředníci zodpovědní za kontrolu veřejné zeleně to budou házet jeden na druhého a pokud se jednalo o soukromý pozemek, dá se očekávat, že majitel dostane pár tisíc pokutu a tím to jako vždy skončí.

Při těchto případech mě napadá, jestli vůbec dítě na tábor posílat. Byly případy, kdy tábor vedli pedofilové nebo děti bydlely v absolutně nevhodných podmínkách. Loni také dostala dvouletou podmínku vedoucí, které se při stezce odvahy ztratila dívka a pádem ze skály se zabila. Některé případy, jako ten čerstvý se spadnutým stromem, jsou jen nešťastné náhody, jiné ale hraničí s hloupostí nebo nezkušeností vedoucích na táborech. Dělat vedoucího totiž dnes může dělat skoro každý a často si tím přivydělávají studenti, kteří se spíš než o děti starají o to, kam se večer půjdou opít.

Pokud tedy nechcete, aby se vám dítě z tábora nevrátilo, nebo vrátilo jako mrzák, posílejte ho jen na ty, které vám doporučí někdo, komu důvěřujete, popřípadě se třeba poraďte s maminkami na internetu. Dobré je určitě si na místo tábora předem zajet a projít, jestli tam dětem nehrozí nějaké nebezpečí. A pokud už vás tábory zklamaly, vyjeďte si s dětmi pod stany sami. Romantika pod stanem s opékáním buřtů má pořád něco do sebe a děti si tam rozhodně užijí víc dobrodružství než v hotelu u moře s all inclusive.

A jaké zkušenosti máte s tábory vy? Pojede letos vaše dítě na tábor? Jak se na to chystáte? Napište nám o tom.