Tragédie na rallye

Fotky a záběry z nehody na Valašské rallye u Štramberka, jsou ve všech novinách, na internetu… Bohužel i poslední fotka trojice pár vteřin před smrtí. Kde stojí? V zatáčce, těsně u silnice. Nejsou ale jediní, stojí tam celý hlouček lidí. Ti prozíravější se částečně kryjí stromem.

Fotku najdete tady: http://img159.imageshack.us/img159/3181/dsc08128.jpg

A pak to přijde, auto vylétne ze zatáčky a křehké lidské tělo nemá šanci srážku s rychle jedoucím autem přežít. Bilance? 37 letý muž, jeho 13 letý syn a další 14 letý chlapec, srážku nepřežili. Nepomohl ani přivolaný vrtulník, záchranáři už mohli vyjet jen ošetřit pozůstalé…

Na rallye jsou tyto nehody poměrně časté, každý rok se nějaká stane a přesto s tím nikdo nic nedělá. Zatímco na fotbalové zápasy jsou připraveny desítky policistů, automobilové závody jsou mnohem méně ošetřené. Místa vymezená pořadateli „inteligentní“ návštěvníci ignorují ve snaze urvat místo s co nejlepším výhledem. A ti ještě „chytřejší“ nezapomenou vzít s sebou i děti, aby jim ukázali, jak snadno lze porušit pravidla a zažít pravý adrenalin. A pořadatelé? Ti to vědí, dívají se na to a pokud je pošle napomenutý divák do háje, jdou… Kolik lidí ještě bude muset zemřít, aby s tím někdo něco udělal? Už chybí jen chytrá maminka s kočárkem. Ty ale zatím hazardují „jen“ mimo přechody pro chodce.

Co to udělat takhle? Kam až diváci smí, se označí páskou, kdo půjde za ní, dostane tisícovku pokutu a vyhazov ze závodu, okamžitě. V případě, že si to pořadatel neuhlídá a něco se stane, bude souzen za ublížení na zdraví z nedbalosti či obecné ohrožení… Je to tvrdé? Ale jak jinak donutit lidi, aby přemýšleli a pořadatele, aby zajistili bezpečí? Když by pořadatel viděl, že to nejde, prostě závody zruší a je. Není už tak dost smrtelných nehod na našich silnicích? To musí být mrtví i na zábavě?

Pozůstalým přeji upřímnou soustrast.

A jak by podle vás měly být podobné závody zabezpečeny?