Třídíte odpad?

 

Napadlo mě to, když jsem při vánočním úklidu poskládala desítky krabic, do nich nacpala noviny a vyrazila kousek od našeho domu do popelnice s papírem. Sotva jsem k ní dorazila, zjistila jsem, že je úplně plná a mé dvě obří bedny s papírem se tam rozhodně nevejdou. Nezbývalo, než vyrazit na druhou polovinu sídliště, cestou jsem minula 6 kontejnerů na smíšený odpad a bojovala s myšlenkou, že krabice zkrátka hodím tam. Stejná cesta mě čekala se dvěma plnými bednami a nakonec jsem za občasných nadávek na technické služby a nechápavé pohledy kolemjdoucích, přeci jen dopravila všechno do kontejneru na papír. A pak mě napadlo, že máme vlastně nelogické rozmístění kontejnerů na sídlišti a proto je jasné, že jedny kontejnery budou pořád plné a druhé poloprázdné. Já osobně třídím jen velké plastové lahve a noviny, zbytek letí do smíšeného odpadu. Manžel mou snahu občas potopí, když vynese tříděný odpad do kontejneru na smíšený odpad, protože se mu zkrátka ke kontejnerům na tříděný odpad nechce. A co jiné rodiny?

Simona třídí odpad už několik let. Bydlí na vesnici a od třídění ji neodrazuje ani velká vzdálenost ke kontejnerům. „Začala jsem s tím někdy v pubertě a rodiče si nad mou snahou klepali na čelo a tvrdili, že mi to dlouho nevydrží. Jenže já si myslím, že třídění odpadu je jedna z mála věcí, kterou můžeme udělat pro záchranu naší zničené planety. Naštěstí jsem si našla i partnera, který mou snahu sdílí. Bohužel máme na vesnici jen jedno stanoviště kontejnerů a zrovna je od našeho domu vzdálené zhruba kilometr. Takže to děláme tak, že tam odpad hodí přítel, když jede do práce nebo když je toho méně, si ke kontejneru udělám procházku s kočárkem. Bohužel i přes velkou propagaci u nás nejde sehnat jeden odpadkový koš, rozdělený pro tříděný odpad tak, jako jsem to viděla v zahraničí. Vyřešili jsme to tedy krabicí na papír a třemi dalšími odpadkovými koši. Třídím úplně vše a dokonce vymývám kelímky od jogurtů. Myslím, že to má opravdu smysl, pokud chci, aby moje děti mých dětí jednou viděli přírodu i jinak než na obrázku.“ Vypočítává své důvody Simona.

„Já netřídím a třídit nebudu.“ Tvrdí rozhodně Mirka. „Jeden čas jsem třídila a město nám slibovalo, jak když budeme třídit, ušetříme za odpad. No a zatímco každý rok v novinách čtu, že třídí více a více lidí, poplatky za odpad narůstají. Naše tříčlenná rodina zaplatí za odpad 3000 korun ročně. To je maximální povolený poplatek, určený státem a věřím tomu, že kdyby byl ještě o tisícovku vyšší, klidně nám ho natáhnou. Štve mě i to, že mi přijde nemorální chtít platit odpad od miminka a ženy na mateřské, které přispívá stát, zatímco za sociálně nepřizpůsobivé uklidí odpad město a zadarmo! Vím, že odpad se třídí, aby se dal recyklovat a znovu použít, vím, že to má smysl, ale pro mě to smysl nemá, protože nechápu, proč bych měla třídit a přitom platit za smíšený odpad.“ Rozčiluje se Mirka.

„No my jsme třídili.“ Říká rozpačitě Radka. „Učili jsme k tomu i děti a ty hrozně rády strkali hlavně plastové lahve do otvorů v kontejnerech. No a pak jsme jednou šli do školky a přijeli popeláři. Počkali jsme, aby se děti podívaly, jak se vyváží odpad no a byli jsme bohužel svědkem toho, jak do popelářského vozu vysypávají i tříděný odpad! To mě dokonale odradilo a od té doby putuje všechen odpad do jednoho kontejneru. Nebudu někomu dělat blbce.“ Ulevuje si Radka. A co u vás doma? Třídíte nebo ne?