Těhotenství bez problémů

 

Strie neboli pajizévky

Strie jsou růžové až červené trhlinky, které postupem času přecházejí do bílé barvy, způsobené napínáním kůže kvůli náhlé změně váhy. Kůže není schopna se přizpůsobit náhlé větší velikosti, kdy se nadměrně napíná a následně popraská. Strie se tvoří hlavně na břiše, poprsí, stehnech a hýždích. Některé maminky mají díky správné životosprávě nebo díky dobrým genetickým předpokladům od strií klid. Většina žen ale musí se striemi počítat.

Jak zabránit vzniku strií

Abyste zabránila vzniku strií, musíte dodržovat pár důležitých bodů:

Zabraňte přibírání na váze, tak jak vám doporučí gynekolog.

Dopřejte tělu dostatek výživných látek, které jsou potřebné k produkci kolagenu před těhotenstvím a během těhotenství. Vše proberte s dietologem, zjistěte,  co z jídel je vhodné pro toto období a přidejte je do vaší diety.

Hydratujte a jemně masírujte pokožku krouživými pohyby 2× denně.

Chraňte se před sluníčkem a používejte vhodné krémy.

Abyste předešla, nebo alespoň minimalizovala vznik strií na jednotlivých partiích těla (bříško, boky, prsa), aplikujte speciálně vyvinutý krém proti striím, který je důležitý vmasírovat do pokožky 2x denně (ráno a večer).

Jak správně masírovat

Hlazení

Krém proti striím naneste na bříško a rozetřete. Poté položte na břicho ruce v paralelní pozici. Konečky lépe řečeno bříšky prstů s použitím jemného tlaku masírujte bříško směrem zespodu nahoru do stran.

Poštipy

Díky poštipům se tkáň jemně povolí a není napjatá, což zabraňuje možnosti „potrhání kůže“. Uchopte velmi jemně kůži mezi prsty a několikrát ji lehce vytahujte směrem vpřed a poté pusťte , toto opakujte rychle za sebou po celém bříšku. Zdůrazňujeme, velmi jemně. Masáž začněte aplikovat pravidelně od 3. měsíce dvakrát denně. Masáž přerušte 14 dní před očekávaným porodem, aby nedošlo k nechtěnému vyvolání porodních stahů.

Péče o prsa

Během těhotenství se následkem hormonálních změn prsa zvětšují a můžete cítit nepříjemné natahování a svědění pokožky. Některé firmy prodávají prsní hydratační produkty pro těhotné ženy, by jim měli pomoci uvolnit tyto symptomy a také minimalizovat nebo předcházet ztrátě pevnosti a elasticity prsou po těhotenství. Vypořádejte se se striemi na prsou podobně jako jsme popsali výše. Pravidelnými cviky určenými pro tuto oblast můžete dokonce vylepšit tvar a pevnost vašich prsou, stejně jako předcházet ochabnutí a striím. Nejjednodušším a dobře známým cvikem je tlačení dlaní proti sobě ve výši prsou po dobu 5 vteřin, následuje oddech. Opakujte 10x.

Masírujte rovněž zadeček

Také zadeček a stehna nezapomeňte pravidelně promasírovat, vždy se při masážích řiďte radou: Směrem k srdci, tzn. u zadečku a stehen směr nahoru.

Hemoroidy

V těhotenství se u některých žen objeví hemoroidy (často nesprávně označované jako hemeroidy). Jsou to křečové žíly, které se vytváří v konečníku a někdy z něj mohou i vyhřeznout ven (často se to stane při porodu). Ke vzniku hemoroidů v těhotenství výrazně přispívá zácpa a s ní spojené tlačení při stolici. Dalšími důvody vzniku hemoroidů v těhotenství jsou zvětšený objem krve v těle a útlak žil v pánvi zvětšující se dělohou. Hemoroidy mohou být velmi bolestivé, popř. mohou nepříjemně svědit. V některých případech se může objevit i krvácení z hemoroidů. Po porodu hemoroidy obvykle samy vymizí, jen výjimečně je potřeba k jejich odstranění drobná operace.

Prevence hemoroidů

Snažte se vyhnout zácpě, která je hlavní příčinou hemoroidů

Dopřejte svému tělu pravidelný pohyb, stačí krátká procházka každý den, vhodné je také  plavání

Spěte a odpočívejte na levém boku – dolní dutá žíla, která odvádí odkysličenou krev z nohou do srdce, je uložena napravo od páteře a spánek na levém boku tedy usnadňuje oběh krve

Během dne odpočívejte se zvýšenou polohou nohou

Léčba hemoroidů

Úlevu od již vzniklých hemoroidů vám mohou přinést:

studené obklady (např. pytlík s ledem) na postiženou oblast,

teplé sedací koupele,

hygiena po stolici – pokud je to možné, omyjte konečník po každé stolici vodou nebo použijte alespoň vlhčené ubrousky.

V lékárnách je na výběr velké množství volně prodejných mastí a čípků, o jejich použití se však vždy poraďte se svým lékařem, protože některé z nich jsou v těhotenství nevhodné. Bezpečné jsou koupele a obklady z březové kůry.

Křečové žíly

K mnoha typickým radostem a starostem těhotenství patří i křečové žíly. Právě v těhotenství si mnoho žen poprvé všimne nevzhledných rozšířených žil na nohou a u žen, které je již mají, dochází často ke znatelnému zhoršení.

Myslete na prevenci

Nikdo po vás nechce, abyste při první radosti či šoku ze zprávy o svém těhotenství začala ihned přemýšlet o křečových žilách. Nicméně je dobré si toto nebezpečí uvědomit včas. Čím dříve prevenci křečových žil zahájíte, tím lépe. Zde je několik tipů, co můžete udělat pro své nohy:

Cvičte každý den. Žádné heroické výkony nejsou vhodné, ale třeba jen chvíle ostré chůze v lese nebo v parku vykoná mnoho pro váš krevní oběh.

Zajímejte se o svůj váhový přírůstek během těhotenství a případné pochybnosti konzultujte s gynekologem. Redukční diety se v těhotenství nedoporučují, avšak nadměrné přibývání na váze nikomu neprospěje a křečové žíly to v každém případě zhorší.

Uvelebte se pohodlně s nohama nahoře, kdykoli je to možné. Při sezení použijte nižší stoličku nebo jiný vhodný kus nábytku na opření nohou, při ulehnutí můžete nohy podepřít polštářem.

Pokud je to pro vás snesitelné, spěte na levém boku s nohama podepřenýma polštářem. Druhým polštářem si podepřete záda, abyste se v této poloze udržela i během spánku. Protože dolní dutá žíla, která přivádí krev do srdce, je uložena na pravé straně těla, poloha na levém boku jí odlehčí od váhy těhotné dělohy. Tím se zprostředkovaně sníží tlak i v žilách dolních končetin.

Pořiďte si těhotenské punčochy nebo punčochové kalhoty, které kompresí končetiny podporují návrat žilní krve do srdce. Dnes už není pravda, že těhotenské kompresní punčochy musí být odpudivé a nevzhledné. Při troše snahy určitě najdete typ, který vám bude vyhovovat. Punčochy si nasaďte každé ráno ještě na lůžku, dříve než vstanete. Noste je pokud možno po celý den.

Vydržte s žilami do porodu

Přestože křečové žíly nejsou pěkné, příjemné ani zdraví prospěšné, během devíti měsíců vám nijak neuškodí. Proto jejich radikálnější řešení (například laserem nebo chirurgicky) může počkat až na dobu po porodu. Nebo ještě lépe do doby, kdy si po období bezesných nocí s miminkem začnete užívat pokud možno poklidnou mateřskou dovolenou.

Nevolnosti

75 procent žen trpí v těhotenství nevolností. Jejich hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu HCG v krvi. Hladina tohoto hormonu dosahuje vrcholu mezi osmým a desátým týdnem a pak se snižuje, což vysvětluje, proč zhruba kolem dvanáctého týdne většinou nevolnosti samy od sebe ustávají. Některé ženy pociťují občasné nevolnosti až do konce šestého měsíce.

Jak překonat těhotenskou nevolnost

1. Mějte po ruce vždy něco malého k jídlu

To platí jednak přes den, kdy byste měla sníst spíše hodně porcí – ale také hodně malých, ale také už ráno, ještě než vstanete. Zaměřte se na nedráždivou dobře stravitelnou stravu bohatou na proteiny a sacharidy.

2. Vstávejte pomalu

Není nic horšího, než s žaludkem na vodě vyletět z postele při prvním zazvonění budíku. Před tím, než vstanete si ještě na posteli příjemně protáhněte svaly (ne moc, abyste si bříško nenatáhla – jen tak, aby vás to probralo). V klidu se posaďte, spusťte nohy z postele na zem a teprve po chvíli vstaňte.

3. Nejezte žádná tučná, smažená nebo příliš kořeněná jídla

Obecně nejsou tuky a smažená jídla zdravá jako taková a mnoho lidí s nimi má problémy – ani nemusí být v jiném stavu.

4. Nezapomeňte hodně pít

Pokud zvracíte, může dojít k dehydrataci. Je proto potřeba tělo dobře zásobit vodou (navíc dobře hydratovaná pokožka vypadá mladší). Pokud vám dělá příjem tekutin problémy, zkuste pít jen mezi jednotlivými denními jídly a ne při jídle.

5. Nakrájejte si citróny

Už jejich vůně vám může pomoci při pocitech na zvracení. Jinak si můžete dát kousek citrónu do minerálky nebo do vody, takže vás příjemně osvěží.

7. Odpočiňte si

Nebojte se v každodenním shonu zastavit a relaxovat. Stres jako takový škodí jak vám, tak i vašemu miminku a nedivte se proto, že se tělo bouří. Při vypjatých situacích pomáhá hluboké dýchání a hlavně věta stojí mi to opravdu za to rozčilování

Chutě v těhotenství

Lidově se říká, že podle chutí v těhotenství je možné poznat pohlaví dítěte – když má nastávající maminka chuť na sladké, bude mít holčičku, když na kyselé, narodí se chlapeček. Nakolik je to pravda, není statisticky prokázáno – konec konců šance je 50 na 50. V dnešní době navíc nahradily tyto „babské“ předpovědi moderní vyšetřovací metody. Typická bývá pro devět měsíců těhotenství chuť na ostřejší, pikantní pokrmy, a také chuť na různé nezvyklé kombinace (kyselé okurky s čokoládou, jogurt a sardinky).

Jak vyhovět chutím a neuškodit přitom sobě ani dítěti

Maminka by měla v první řadě zajistit potřebné zastoupení živin, které jsou nezbytně potřebné pro vývoj dítěte, teprve v druhé řadě si může dopřát něco, na co má chuť, ať již to jsou nezvyklé kombinace nebo nějaké pikantnější jídlo (tyto potraviny se však nesmí stát každodenní záležitostí). Chutí na sladké se zbavíte tím, že budete jíst pravidelně každé 2-3 hodiny a budete vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem.


Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: maminkam.cz, babycenter.com, femina.cz