Těhotenská tachykardie

Těhotenství je období, kdy se ženské tělo k nepoznání mění. Přizpůsobuje se novému životu. Ovšem i nový život se adaptuje. Obyčejně se sice tvrdí, že narozená miminka a malé opičky velmi dobře reagují na tlukot mámina srdce, ovšem, miminko citlivě vnímá maminčino srdíčko už od samého počátku zrození…

Mé těhotenství bylo téměř až do konce ukázkové. Žádné problémy , žádné zvracení, jen v prvním trimestru mi nebylo několikrát večer dobře od žaludku a ke konci dne jsem se cítila unavená. Až po 37. týdnu těhotenství při měření monitoru CTG zjistili, že můj chlapeček v bříšku nemá zrovna běžný srdečný rytmus, ale trpí tachykardií. Proběhla různá vyšetření, ale původ tedy jeho zrychlené srdeční frekvence stále neobjasnila. Díky skutečnosti, že průtok krve pupečníkovou šňůrou a další hodnoty jsem měla hraniční, lékaři nedokázali říci, zda se miminku daří dobře, přirovnávali rychlost bití srdíčka miminka ke tlukotu srdce sportovce při podávání sportovního výkonu a raději do ničeho příliš nezasahovali.

Trvali ovšem na hospitalizaci, aby mohli třikrát, či čtyřikrát denně točit monitor a frekvenci sledovat. Téměř až v polovině hospitalizace se rozhodli lékaři poslat na EKG i mě. A konečně zjistili, že i já jako máma miminka mám onu tachykardii a miminko tak reaguje svojí rychlostí tepu srdíčka na moji. Dodávám, že já si nejsem vědoma, že bych někdy před těhotenstvím trpěla nějakými srdečními potížemi a tachykardii jsem tedy prý získala “díky” těhotenství . Lékaři mi ihned nasadili léky, které měly zrychlené srdíčko zmírnit, což se bohužel dařilo pouze částečně. Několikrát denně mi měřili tep a tlak.

Já sama jsem na sobě tachykardii vůbec nepozorovala. Nepociťovala jsem bušení srdce, či jeho zrychlenou činnost, snad jsem se jen více potila, ale to jsem přikládala velkému bříšku a přírustku na váze v těhotenství. Ovšem strašně jsem se obávala o Jakoubka, aby při porodu neměl díky této srdeční činnosti potíže. Naštěstí se tak nestalo a synek se narodil zdravý a ani v porodnici, ani náš pediatr nezjistili, že by mu srdíčko tlouklo rychleji.

Co se mě týká, tak má tachykardie odezněla asi do tří měsíců po porodu. Musela jsem chodit každý měsíc na kontrolu k obvodnímu lékaři, ale třetí EKG, už bylo zcela normální. Tělo se patrně dostalo do normálu. Nyní těmto nepříjemným vzpomínkám si puls už ale raději neměřím.

I vy můžete trpět těhotenskou tachykardií, aniž byste si to uvědomovaly, dobrá zpráva je, že podobně jako gestační cukrovka, jak přišla, tak patrně také odejde…

Přečtěte si také: Na porod Jakuba nezapomenu