Tereza Maxová: Nebudu opakovat stejné chyby

 

_dsc6460Dalo by se říci, že jste zastáncem spíše akční dovolené?

Řekla bych, že nám vyhovuje mix obojího – akční i odpočinkové. Kamkoli s rodinou vyrazíme, rádi odpočíváme, ale hledáme vždy i něco, aby děti měly zážitek. Tak kombinujeme poznávací zájezdy s odpočinkovými. Každé léto se vracíme na jih Turecka, do Bodrumu. Tam to máme s rodinou moc rádi. Když jsem v Čechách, podnikám výlety po hradech a zámcích. Jedny z mých nezapomenutelných prázdnin byly právě ty v Čechách. Tehdy jsem zde strávila poslední dva měsíce před porodem třetího dítěte a pravidelně s rodinou trávila čas objížděním památek a procházkami. To jsem byla vyloženě nadšená, o něco méně pak mé dvě děti.


Co považujete na rodinné dovolené za nejdůležitější?

Když načerpáme potřebnou energii a poznáme nová místa. Tím, že žijeme u moře, kterého si během roku průběžně užíváme, nemusíme se o prázdninách honit, abychom za každou cenu vylehávali na pláži a chytali bronz.


Jste zvyklí na sluníčko, musíte se ještě vůbec mazat?

Určitě. Používám faktor 25 – 30 a to jak u dětí, tak i u sebe. Pro děti používám modrý krém od Oriflame, jehož jsem tváří a u kterého je dobře vidět, kde jsem děti natřela. Bez krému na opalování bychom všichni večer trpěli, hlavně já s Tobiášem (13). Oběma nám chybí středozemní geny. V Monaku chodíme na pláž pravidelně. Je to v podstatě jedno z našich oblíbených míst, kam rádi zajdeme po té, co děti vyzvednu ze školy. Je výhoda, že v odpolední dobu už tolik sluníčko nepálí, a proto ho tolik nemusíme řešit. Za to o prázdninách jsme opatrní, to vždycky raději zalezeme do stínu.


Jaká kosmetika nesmí chybět ve vašem cestovním zavazadle?

Nesmí mi tam chybět krém na opalování, řasenka a zdravíčko… A pak taky kartáček na zuby, kdyby mi nedej bože nedorazila zavazadla.


Stalo se vám někdy, že jste si zapomněla kosmetiku v příručním zavazadle a zabavili vám ji na letišti?

Bohužel ano. Zabavili mi olejovou kúru na vlasy. Je to velmi nemilé, protože pak můj účes u moře silně připomínal afro Bony M…


Dětství mé a mých dětí…

IMG_1018Jak vzpomínáte na své dětství a v čem ho mají jiné vaše děti?
Musím říct, že čím jsem starší, tím víc na své bezstarostné dětství vzpomínám. I když je dnes jiná doba, jsou jiné možnosti, užíváme si svobodu cestování a jsme kosmopolitní rodina, tak doufám, že jednou i mé děti budou stejně tak vzpomínat na své dětství a zážitky jako já.

Necháváte dětem víc volnosti?
Přiměřeně, snažíme se je vést k samostatnosti. Ale když to srovnám se svým dětstvím, když jsme bouchli doma taškou a celý odpoledne o nás nikdo nevěděl, tak mi našim dětem zábavu zřejmě moc organizujeme. Škola a kroužky mi děti vrátí domů okolo šesté a pak už jim moc času na hraní nezbývá.

Tři děti různého věku vyžadují odlišný program, jak to zvládáte?
Jak nejlíp umím. Bohužel neexistuje příručka správného rodiče a tak se snažím poslouchat svou intuici. Každé dítě je jiné – a v kombinaci, kterou aktuálně mám – puberťák, pětiletá slečna a tříleté dítě v období vzdoru, není nouze o zábavu… 

Jste ve výchově s partnerem zajedno?
Na podstatných věcech se shodneme.


Život v Monaku

IMG_1993Žijete v zahraničí, čím se váš den liší od běžného dne české maminky? 
Možná se to nezdá, ale mě přijde, že v ničem – když opomenu dva malé rozdíly, že mám vše v cizím jazyce a platím eury.

Proč jste se rozhodli pro život v Monaku?
Hledali jsme neutrální, bezpečné místo, kde můžeme jako rodina žít… tak na půl cesty mezi Českem a Tureckem.

Váš partner pochází z Turecka, jak spolu vlastně doma mluvíte?
Náš rodinný jazyk, kterým se všichni domlouváme, je angličtina. Je ale slyšet i čeština, turečtina, francouzština a někdy i dánština. Svoje emoce, co se týče dětí, však pochopitelně nejlépe vyjádřím v češtině a oni velmi dobře rozumí, ač se tváří, že ne.

Jak zvládají děti směs jazyků, nemělo s tím některé problém? A jaký jazyk považují za svou mateřštinu?
Zatím se zdá, že bez větších problémů. Tím, že náš rodinný jazyk je angličtina, kterou děti slyší nejčastěji, mluví jí nejlépe. Ale rozumí a komunikují i v dalších našich jazycích.Přirozeně odposlouchávají češtinu od babičky v Čechách, v Turecku o prázdninách chodí do vesnické školky, Toby je často v Dánsku, a tak všichni tři nemají problém se domluvit i dalšími jazyky. Je to jejich velký přínos do života.


Instituce partnerství

image001Jak často se Tobias vídá se svým tatínkem?
Vídá se s ním pravidelně. Jsme v dobrých vztazích.

Jak vás přijala rodina vašeho partnera?
Velmi dobře. Burakovi rodiče jsou diplomaté, kteří procestovali svět, tak jsme si od začátku rozuměli.

Věříte na instituci manželství?
Věřím na partnerství.

Co vás zaujalo na vašem současném partnerovi?
Je to gentleman, kterých je dnes po málu.

Jak jste se seznámili?
Seznámili nás přátelé, kteří mě jednou pozvali s mamčou a Tobym na Vánoce do  Jihoafrické republiky. Byl mezi nimi i Burak a jako jediný z mých ctitelů se se mnou odvážil vlézt do klece a potápět se žraloky.


Vyrovnat se s věkem

ZaZ_79536RGBNavzdory třem porodům jste krásně štíhlá, jak to děláte?
Asi jsem měla štěstí. To je zřejmě otázka genetiky. Dopřeju si, ale držím se hesla všeho s mírou.  Navíc, doma běhám za třemi dětmi a pak mám ještě sportovně založené kamarádky. Takže mi přijde, že si skoro nesednu.

Byla pro vás čtyřicítka životním zlomem?
Zlom ne, ale období, kdy doufáte, že již nebudete opakovat stejné chyby.  K pohodě rovněž pomůže přestat se srovnávat (do co vzhledu) s dvacetiletými dívkami, pak je vše jak má být.

Jak se vyrovnáváte jako modelka s přibývajícím věkem?

Doufám, že se mi to povede. Stejně jako mojí mamče -s grácií a elegancí.Adopce není aktuálně na řadě

image002_2Pobídkou pro založení vaší nadace prý byla vaše návštěva dětského domova. Nenapadlo vás nějaké dítě adoptovat?

Když vstoupíte do kojeňáčku, vždy ta myšlenka tam je, ale myslím si, že díky nadaci (Tereza Maxová dětem – www.terezamaxovadetem.cz), můžu dát šanci více dětem na jednou. Ale nikdy neříkejme nikdy.


Máte k dispozici chůvu pro děti, nebo vám vypomáhá maminka?

Když je potřeba tak obojí střídám – občas mi pomůže mamča, někdy mám chůvu. Nejraději se ale starám o děti sama. Nemusím se pak potýkat s mamčinými rozdílnými názory na výchovu, ani návyky z jiných rodin, které přinese chůva.


Dovedete si představit, že by tak jako vy některé z vašich dětí vyrazilo do ciziny splnit si svůj sen?

Určitě ano.  Budu ráda, když budou studovat v zahraničí, půjdou za svým snem a stanou se z nich šťastní a charakterní lidé.

 

Foto: Anka Kovacic, Goran Tacevski, Oriflame,