Ten správný nápoj…

 

gallery2Irská whiskey jako kategorie přitom v současnosti zažívá velmi pozitivní období. Prognózy to přirovnávají doslova k „ranné renesanci“, což vyplývá ze studie Alexandera Smithe z IWSR (International Wine & Spirit Research). 6% podíl na globálním trhu působí možná trochu skromně, ale od roku 2004 dodnes irská whiskey více než zdvojnásobila svou popularitu a jen meziročně (2012-2013) její spotřeba vzrostla o 10%. Například v USA tomuto růstu pomáhá příliv zákazníků z řad žen, které tak doplňují tradiční konzumenty irské whiskey – mužskou populaci, demografický vývoj a neustálý příliv nových kultur je na těchto číslech nepochybně také znát. V Rusku zažívá irská whiskey doslova boom s nárůstem v hodnotě 21,3% mezi lety 2008 a 2013, kde je to přikládáno odlivu konzumentů vodky směrem k whiskey zejména pro její jemnost. V neposlední řadě je to síť duty free a segment cestovního ruchu, ten je pro irskou whiskey druhým největším trhem.

Ve všech těchto případech figuruje Tullamore DEW jako jedna z vlajkových lodí mezi irskými whiskey. V USA je třetí nejprodávanější irskou whiskey, když v roce 2013 její prodej vzrostl o neuvěřitelných 73%. V Německu si drží Tullamore DEW mezi irskými whiskey znamenité prvenství a v roce 2013 tam ještě zaznamenala nárůst 6%. Také v České republice je konzumace irské whiskey stále více populární, a to s dlouhodobým nárůstem prodeje +6,8%. Samotná Tullamore DEW má v České republice a na Slovensku pozici nejprodávanější whiskey s 29,9% podílem na trhu!

V segmentu duty free se Tullamore DEW brzo chystá překonat hranici 100 000 prodaných beden (á 9 litrů). A podle prognóz má navíc Tullamore DEW nakročeno stát se do dvou let značkou s globálním prodejem přes magickou hranici 1 milión beden ročně.

 

gallery4Příběh Tullamore DEW, odkaz Daniela E. Williamse, sledujeme již více než sto let a stále nás naplňuje údivem, jak se z malého lokálního lihovaru podařilo vybudovat celosvětovou ikonu. Přes všechny úspěchy i období nezdaru, války a ekonomické krize až dodnes. Je to krom jiného vzkaz všem příštím generacím o oddanosti a odhodlání pro práci.

 

Williams ve své slavné blendované whiskey spojil magickou kombinaci tří a právě to z Tullamore DEW dělá, čím stále je. Tři přírodní přísady, tři druhy obilí, trojitá destilace a blend tří druhů irské whiskey: pot-still (kotlíkové), malt (sladové) a grain (obilné). Díky tomuto výrobnímu procesu je Tullamore DEW velmi jemná a smíchání ze tří druhů whiskey její chuti dodává legendární komplexnost.

Je to odkaz, který s každým ochutnaným douškem doslova zahřeje u srdce. Už 185 let.