Také vás bolí záda a klouby?

Bylo lépe na čtyřech?
Obvykle si to příliš neuvědomujeme, ale je faktem, že po svém těle chceme mnohé, k čemu nebylo určeno. Byli jsme stvořeni k chůzi po čtyřech. Dopřáli jsme si vzpřímení postavy, což přináší velké požadavky na naši páteř. Muselo dojít k poměrně razantní změně jejího tvaru z obloukovité na dvakrát esovitě prohnutou. Daní za tuto rychlou a náročnou změnu jsou tak časté a obtížně léčitelné bolesti zad. Kterým bohužel svým stylem života ještě vydatně napomáháme.

Proč se tělo brání?
Proč naše tělo reaguje tak, jak nám to ale vůbec není příjemné?

1.    Dopřáváme mu minimální fyzickou aktivitu. Jistě, milé dámy, teď mi řeknete, že se s koštětem a luxem naběháte až až. Jenomže, ono to ve skutečnosti zase tolik pohybu není. Rozhodně ne ve srovnání s dobou, kterou strávíme třeba za psacím stolem.

2.    S čímž souvisí bod druhý. Především za bolesti zad mohou často právě nesprávné židle a stoly.

3.    Podobně na tom býváme i s postelí. Za mnohé bolesti vděčíme právě nesprávnému lůžku. Já vím, ona ta zdravotní madrace není zadarmo, ale opravdu by se s tím nedalo něco dělat?

4.    Stejně jako absence pohybu může kloubům i zádům vadit neúměrně zatěžování. Obzvláště některé profese jim přímo nahrávají. Je mi jasné, že těžko po třiceti letech budete něčím jiným, než prodavačkou. Dopřejete ale alespoň doma  zádům a nohám nějaký ten luxus.

5.    Mnohé musíme přičíst na vrub nadváze. No, přiznejme si, štíhlé jako proutek jsme těch problémů měly přece jen o kapánek méně.

6.    Čímž se samozřejmě dostáváme k výživě. Na skladbě potravin závisí opravdu mnohé. Úprava stravování s omezením cukru a bílého pečiva, ve prospěch celozrnných obilovin, zeleniny a ovoce by jistě mnohé vyřešila.

7.    Ačkoliv to zní neuvěřitelně, bolest souvisí i s naší náladou. Pokud máme psychické a citové problémy, projeví se to ochablostí a skleslostí, která může bolet…

Tak co tedy s tím?
Možná si říkáte, že celé to naše povídání je sice fajn, ale co s tím, když vás bolest trápí zrovna teď a hubnutí, změna jídelníčku nebo postele jsou přece jen věci spíše dlouhodobější. Pojďme tedy najít takovou první pomoc.

•    Pokud vás opravdu hodně bolí klouby či záda, dopřejte si chvíli klidu na lůžku.
•    Určitě nic nezkazíte přiložením něčeho teplého na postižené místo.
•    Vhodné jsou i gely proti bolesti, které se na postižené místo snadno aplikují.
•    Chmurnou náladu vyvolanou bolestí pomůže zahnat i vhodná aromaterapie doplněná šálkem dobrého čaje.

-if-