Také žijete svůj bio život?

Základní pravidla v ekologickém zemědělství

Pravidla pro ekozemědělce jsou stanovena zákonem. Jejich hlavní myšlenkou a cílem je vypěstovat a vyprodukovat takové potraviny a produkty, které budou chemicky a ekologicky čisté, v souladu s přírodou. Nastíníme zde jen několik z nich…

 • hospodářsky využívané plodiny – bioplodiny nesmějí být uměle chemicky ošetřovány, včetně osiva a semen. Jedná se o chemické látky proti škůdcům, průmyslová hnojiva, různá mořidla a další látky. Tyto rostliny nesmějí být geneticky modifikované.
 • hospodářsky využívaná zvířata – zvířatům chovaným na ekologických farmách je zakázáno rutinně podávat antibiotika a jiná léčiva. Některé látky jsou zakázány úplně, jako například růstové stimulátory. Krmiva pro zvířata musí rovněž pocházet z ekologického zemědělství. Zemědělec je povinen zvířatům umožnit přístup do venkovních prostor. V případě drůbeže se nesmí přistoupit ke klecovému chovu. Zvířata by se měla chovat v důstojných podmínkách, přizpůsobených jejich nárokům na životní prostor.
 • Zpracovávání biosurovin – tato pravidla se týkají také zpracovatelů surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Do biopotravin se nesmějí přidávat chemická potravinová aditiva, chemické konzervanty a další chemické látky.

Co nám to přináší?

Dalo by se říci, že biopotraviny jsou zdravější. Nejedná se ovšem o vyšší obsah důležitých, či našemu tělu jinak prospěšných látek. Toto zdraví naopak spočívá v nižších koncentracích látek pro nás neprospěšných či škodlivých, které se do plodin a produktů živočišného původu dostávají právě prostřednictvím průmyslových hnojiv, pesticidů, herbicidů a dalších chemických látek, které se stále hojně používají v konvenčním zemědělství i když množství těchto používaných látek má spíše sestupnou tendenci.

Pokud jste se rozhodli zařadit výrobky pocházející z ekologického zemědělství do svého jídelníčku, je také důležité vědět, jak tyto produkty v obchodech poznáme. Biopotraviny označují výrobci tzv. biozebrou (logem BIO) a nápisem Produkt ekologického zemědělství. Často se v názvu takového výrobku vyskytují i slova jako „biologický“, „organický“ či „ekologický“. Všechny tyto znaky nemohou ze zákona používat výrobci konvenčních potravin, tudíž jsou poměrně spolehlivým poznávacím znamením.

Jaké si vybrat?

Jak již jsme si řekli, biopotravin je na trhu velká řada. v kvalitě bio nabízejí prodejny mléčné výrobky, pečivo, ovoce a zeleninu, rýži, olivové oleje, uzeniny, ovocné a zeleninové džusy či bio zmrzlinu. Poslední novinkou jednoho z obchodních řetězců jsou i biočaje, případně dětské biokaše. V hypermareketech nabídka bio produktů obsahuje už obvykle více než 200 položek. Uvařit tak můžete celý bio oběd, dopřát si můžete zdravou svačinku.

dp11057109Vaší pozornosti by neměly uniknout především mléčné výrobky. Vybírat si můžete mezi mléky, jogurty, nebo zakysanými výrobky.  Samozřejmostí je bio smetana, nebo třeba bio smetanová zmrzlina. Já osobně bych se ráda přimluvila za jeden z výrobků, který je trochu méně tradiční. Konkrétně za BIO syrovátku. No schválně, víte, že BIO syrovátka:

 • je přirozeně sladká bez přidání jakýchkoli cukrů či sladidel
 • obsahuje minerální látky, stopové prvky
 • je zdravější než mléko
 • podporuje redukci váhy
 • zbaví vás zácpy
 • pročistí ledviny, zklidní žaludeční potíže
 • pomáhá odvádět toxické látky z organismu
 • dodává dostatek vápníku těhotným ženám a kojícím maminkám

Je důležité vědět, že mezi oblíbeným klasickým mlékem a syrovátkou je zásadní rozdíl především v obsahu mléčných bílkovin.

Zevnitř i zvenku?

Možná budete překvapeni, ale biovýrobky jsou k dostání také například v některých prodejnách s oděvy. Jistý obchodní řetězec začal nedávno v prvních čtyřech českých obchodech prodávat trička, džíny, mikiny či spodní prádlo vyrobené z biobavlny, při jejím pěstování se nepoužívají ani chemikálie, ani umělá hnojiva. Kromě toho je zakázáno použití genově upravených organismů.
Spotřebitelé se navíc kromě produktů s označením „biopotraviny“ setkávají již i s „biokosmetikou“. Nemělo by nás to překvapit, vždyť je samozřejmě dávno známé, že je stejně důležité, jakou výživu dáme našemu tělu zevnitř i zvenku. Právě proto je možné zakoupit tělová mléka či oleje, šampony, mýdla, zubní pasty, ale třeba i deodoranty či opalovací krémy, které jsou vyrobeny z přírodních suroviny a neobsahují naprosto žádné parabeny, ropné deriváty, alkohol, syntetické parfémy a jiné škodlivé látky poškozující životní prostředí a samozřejmě také hormony v našem těle.

 

-if-

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: www.biopotraviny123.cz, www.jime-biopotraviny.cz