Stavění puzzle pomáhá rozvíjet mnohé dovednosti nejen u dětí

Skládat puzzle může už dvouleté dítě. Zpočátku jsou to puzzle obsahující pouze několik málo kousků, a důležitější než složený obrázek je způsob, jakým ho dítě skládá. Tím, jak bere jednotlivé puzzle do ruky, prohlíží je, obrací a znovu pokládá, rozvíjí jemnou motoriku, vyvíjí se koordinace oko – ruka. Oči, mozek a ruka dítěte se učí vzájemně spolupracovat a tato spolupráce je velmi důležitá při dalším vývoji. Dítě zjišťuje, že cesta k cíli vede zkoušením různých možností a zkoumá „Co se stane, když… „ Než se podaří zcela přesně vložit správný dílek puzzle na správné místo celého obrazu, jsou pokusy provázeny častými nezdary. I tyto nepovedené pokusy jsou pro budoucí úspěšný život velmi přínosné a mají vliv na vývoj struktury mozku. Začít je dobré s obrázky, které dítě zná z každodenního života, jsou jednoduché a hezky barevné.

Čím jsou děti starší, tím více přemýšlí nad tím, kam který dílek puzzlů vložit a zapojují logiku. Obrázek vnímají komplexněji a nachází vztahy mezi jednotlivými dílky. Trénují prostorovou orientaci, logické myšlení, třídění i trpělivost a vymýšlejí strategie, jak obrázek dokončit. Zkušenosti získané při skládání různých jednodušších obrázků pak děti vkládají do skládání puzzle složitějších, větších a prostorových. Učí je to samostatnosti, řešení konkrétních složitějších situací a přináší uspokojení z hotového díla. Dítě si tvořivou hrou rozvíjí zdravé sebevědomí a emocionální vyrovnanost.

 

 

Skládání puzzle ve skupině, ať už s rodinou nebo s vrstevníky, pak podporuje sociální dovednosti, umění vyjednávat s ostatními a učí řešit společnou věc z různých úhlů pohledu. Používat puzzle můžeme nejen pro rozvoj našich schopností, ale s přibývajícím věkem i proto, abychom tyto schopnosti neztratili. Puzzle nám mohou pomoci udržet si vitalitu, radost ze života, hravost a úsměv do vysokého věku. Společnost Ravensburger vyrábí puzzle pro všechny věkové kategorie, ať už hledáte chytrou zábavnou a hračku pro děti nebo si jako dospělý chcete procvičit mozkovou aktivitu a zabojovat proti ubývání mozkových buněk. Vybírat můžete z široké nabídky témat a verzí.

Pro letošní podzim má Ravensburger připravených hned několik horkých novinek. Mezi nimi naleznete například puzzle Užásňákovi 2 ve čtyřech variacích od jednoduché verze se třemi motivy po 49 kouscích, přes 100 a 200 kousků až po 1 000 kousků. Pro nejmenší můžete vybírat z puzzle Mickey a závodníci 4 v 1, Mickeyho klubík (49 dílků) nebo Mickeyho zábavný skate klub (100 dílků). V nabídce jsou také různé verze Jurského světa a dalších dětských motivů. Pro dospělé a náročnější má Ravensburger širokou nabídku nových puzzle s 1 000 kousky a to například ve verzích Machu Picchu, Myanmar nebo The Beatles a mnohé další. Pokud si troufnete na ještě větší počet dílků, můžete vyzkoušet Vesmír s 1 500 kousky nebo Mickeyho během let se 40 000 kousky. Toto puzzle je určeno pro opravdové nadšence a vyžaduje neuvěřitelnou trpělivost a preciznost.