Srdce pro miminko

Kojenec už je po operaci, a protože se mu daří dobře, už brzy půjde domů. Celý život bude muset brát léky a bude mít malá omezení, jinak už ale bude žít jako jeho vrstevníci. Zpráva je ale veselá jen z půlky. Aby miminko mohlo žít, muselo jiné dítě bohužel zemřít. Lékaři bojovali o jeho život na ARO v dětské fakultní nemocnici. Protože nároky na zdraví dárce orgánů, jsou vysoké, dá se předpokládat, že šlo o dítě po těžkém úrazu. Těžko si představit tragédii jeho rodičů a jaké muselo být rozhodování o darování srdce jejich milovaného dítěte, jinému. Možná to ale pro ně byla určitá naděje, že srdce jejich ratolesti bude bít dál, i když v jiném těle a zachrání tak od tragédie další rodinu.

Rodiče miminka s darovaným srdcem si zase určitě museli procházet peklem od narození jejich uzlíčku. Diagnóza neoperovatelná vada srdce musí být hrozná. Miminka s ní tráví často více času v nemocnici než doma a rodiče nikdy nemají jistotu, jestli ten který den není zrovna pro jejich dítě poslední. Transplantace dětského srdce se na Slovensku prováděla už pošesté. V tomhle případě měl ale chlapec minimální šanci, že se srdce uchytí, ale lékaři to naštěstí zkusili. O to větší byla radost všech, že se to podařilo a kdoví, třeba až chlapec vyroste, stene se z něj také kardiochirurg, který bude lidem dávat nejen nová srdce, ale i naději.

Jen doufám, že za pár desítek let už ale nebude potřeba k novému srdci nebo jinému orgánu smrt nebo řezání jiného člověka, a vědcům se konečně podaří klonováním zajistit funkční transplantovatelné orgány, aby už naše děti nemusely trpět.