Spála

PŘÍZNAKY
PRVNÍ DEN:
Onemocnění začíná horečkou a angínou.

DRUHÝ DEN:
Velmi brzy se objeví spálová vyrážka. Jsou to světle červené malé skvrnky (v úrovni kůže), které jsou na pohmat drsné (příznak „husí kůže“ – je velmi důležitý pro odlišení spály, stejně tak jako drobné bělavé pupínky na kůži kolem nehtového lůžka a na ušních boltcích – tzv. „Šrámkův příznak“). Vysévá se nejvíce na podbřišku, v tříslech, vnitřní ploše stehen a v podpaží. Charakteristický vzhled má obličej dítěte – je bez skvrnek, ale s výjimkou oblasti kolem úst a brady je obličej souvisle zarudlý.

SEDMÝ AŽ DESÁTÝ DEN:
V pozdějších fázích onemocnění se kůže v místě vyrážky lehce olupuje.

V současnosti je průběh spály lehký, angína nemusí být ani hnisavá (jen zduřelé krční mandle a uzliny). Jednoznačnou diagnózu potvrdí až nález původce (Streptokoka) ve výtěru z krku.

LÉČBA:
Dítěti musejí být podána antibiotika, v tomto případě je lékem volby starý dobrý V-penicilin (je opravdu nejúčinnější) podávaný nejméně 10 dní. Izolace dítěte doma by měla při nekomplikovaném průběhu trvat 2-3 týdny, aby bylo prohlášeno za vyléčené, musí být v normě sedimentace, nález v krku, negativní nález v moči a normální poslechový nález na srdci (nejčastějšími komplikacemi neléčené streptokokové angíny byly „revmatická horečka“ = postižení jedné ze srdečních chlopní a dále postižení ledvin – díky antibiotikům je toto minulostí, ale právě proto se trvá na minimálně 10 denní antibiotické therapii – opravdu nezkracovat, i když by se vám zdálo, že dítě je již dobré).
Kdy volat lékaře:
• když se projeví uvedené příznaky a dítě bylo v kontaktu s nemocným
• pokud dítě ohrožuje vysoká teplota
• pokud se stav nezlepšuje

www.vasedeti.cz