S dítětem v posteli


První názor: Proč ne?

Obecně platí, pokud to rodičům vyhovuje, tak proč ne. A pohnutky matek plně chápu – hlavně se chtějí vyspat a říkají si, že když jejich miminko bezpečně usne v jejich náruči, tak proč by v ní nemohlo spát celou noc. Ona nebude muset vstávat, až se v noci probudí a utiší ho po prvním nářku. „Vyvarovat se toho, aby vám děti vklouzly do postele, je škoda. Z postele se dají odnést, jakmile usnou, ale nepustit je tam, znamená ochudit je i sebe o něco blízkého a milého a pro osobní vztah velmi důležitého. Dodnes si vzpomínám, jak jsem lezla tátovi a mámě do postele a vzpomínám na to ráda,“ pokračuje Eva.
Od nejstarších dob lidstva děti i rodiče spali společně, aby se vzájemně chránili, hřáli se a urychlilo se tak noční krmení. Japonští rodiče tradičně spí s dítětem mezi sebou a chrání ho, jako dvě pohoří chrání údolí. Nepochybují o tom, jestli má být matka s dítětem celou noc, považují je za dvě části jedné osoby, a proto by měly být co nejméně rozdělovány. Mayské rodiny jsou nesmírně společenské a spaní v jedné posteli je pro ně ideálně strávenou dobou. Tyto rodiny věří tomu, že kdyby miminko mělo spát samo, bylo by to k němu nesmírně kruté.

Druhý názor: Spát s dítětem v posteli nikdy

„Nejsem toho zastáncem,“ říká maminka Jitka. „Snad někdy, když jsem se už opravdu potřebovala trochu vyspat, tak jsem Adámka nechala usnout v naší posteli, ale nedělala jsem z toho pravidelnost. Odmalinka usínal v košíku, potom ve své postýlce.“ Jako vše i společné spaní v jedné posteli má své nevýhody – spousta rodičů se ve stejné posteli s miminkem nevyspí a celý následující den jsou unavení a bez energie. Miminko v posteli rodičů narušuje jejich manželskou intimitu, napětí vzniká zejména když jeden z rodičů s tímto způsobem nesouhlasí.  „To nikdy, ani jednou jsem jí to nedala okusit, aby se jí to nezalíbilo,“ pokračuje další maminka Kristýna. „A ani Emička to nechce. Naopak začala lépe spát, když jsme jí přemístili do jejího pokoje. Nikdy jsem jí tam nechyběla a nechybím. Problém je, když jedeme někam na návštěvu a chceme tam přespat. Ona potřebuje svou postýlku a svůj pokojíček, nikde jinde neusne. A já ji nechci učit spát s námi.“
Až do konce 19. století také u nás děti spaly se svými rodiči. Na jeho konci ale byli rodiče před společným spaním varováni. Prý by se šířily nemoci, děti by se rozmazlovaly, nebo by se dokonce mohly udusit. Proto jsme své děti odstěhovali do dětských postýlek a nakonec do jejich pokojů. Mnoho z nás pokládá společné spaní za oběť nebo zlozvyk. Tento odpor se ale postupně mění. Se zvyšující se popularitou kojení si matky uvědomují, že je pohodlné mít své miminko nablízku.

Co na to odborníci?

Ti bijí na poplach. Mezinárodní Nadace pro studium úmrtí kojenců například před společným spaním rodičů a malých dětí v jedné posteli důrazně varuje Podle expertů stojí za zhruba polovinou úmrtí dětí v posteli právě společné sdílení lůžka. Riziko se zvyšuje především v případech, když je rodič kuřák, pokud před spaním pil alkohol, bral sedativa nebo je prostě jen hodně unavený. Většímu riziku jsou také vystaveni předčasně narození kojenci a děti s porodní vahou nižší než 2,5 kilogramy. I bez výše zmíněných faktorů je podle Nadace pro studium úmrtí kojenců pro dítě nejbezpečnější spát v jeho vlastní postýlce. „Vidíme nutnost zvýšit povědomí o tom, jak je nebezpečné spojené sdílení postele nebo gauče s dítětem. Je v pořádku kojit dítě v posteli, ale pokud kouříte, i když ne třeba v ložnici, nebo jste pil alkohol, musíte dítě chránit a položit jej zpět do jeho postýlky na spaní,“ řekla ředitelka FSID Joyce Epsteinová. Varování nadace FSID je podpořeno alarmujícími údaji od doktorky Marty Cohenové, pediatrické patoložky ze Sheffieldské dětské nemocnice. Z padesáti případů úmrtí kojenců a batolat, které vyšetřovala v letech 2001 až 2004 bylo u 31 zjištěno, že sdíleli postel nebo pohovku s rodičem. V Londýně zemřelo v letech 2005 až 2008 nečekaně a náhle 173 dětí. Z toho 85 kojenců bylo nalezeno mrtvých poté, co usnuli v posteli nebo na pohovce s dospělým.

Výhody společného spaní

Data od doktorky Marty Cohenové jen podporují prohlášení Americké akademie pediatrů z listopadu 2005, v němž se tvrdilo, že společné spaní rodičů a dětí v jedné posteli zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců. Proti tomuto prohlášení se však ostře ohradili zastánci společného spaní (tzv. co-sleeping) včetně rodičů, psychologů a lékařů.  Výsledky jedné studie dokonce doporučují, aby kojenci usínali po boku matky, neboť v její přítomnosti neupadnou do příliš dlouhých fází takzvaného hlubokého spánku, který může být jednou z příčin náhlého úmrtí. Miminka totiž ještě nemají zcela vyvinuty potřebné dýchací mechanismy pro přechod z hluboké fáze spánku do lehké. Podle psychologů navíc způsobuje odloučení kojence od matky zvyšování hladiny stresových hormonů dítěte, což vede k jeho neklidu a úzkosti.

Pravidla pro bezpečné společné spaní

Je však důležité si uvědomit, že přes všechny výše zmíněné výhody existují rizika, která nelze přehlížet. Pediatři se shodují, že při společném spaní hrozí udušení či uškrcení dítěte způsobené většinou zalehnutím. V Americe během sedmi let zemřelo nejméně 515 kojenců a batolat mladších dvou let následkem společného spaní s rodiči. Z toho 121 dětí zemřelo, protože je rodič, sourozenec či opatrovatel zalehl. Tři čtvrtiny těchto dětí bylo mladších než tři měsíce.

Pokud se přesto rodiče rozhodnou spát se svými dětmi, odborníci doporučují dodržování základních pravidel:
* S dětmi by rozhodně neměly spát ostatní děti, speciálně batolata, která si nemusí uvědomovat přítomnost kojence* Rodiče kuřáci by se měli vyhnout společnému spaní s dětmi* Rodiče nesmí být pod vlivem alkoholu, drog či léků, které by mohly snížit jejich vědomí o přítomnosti dítěte* Spát by se mělo v klidné místnosti na vhodném lůžku a v lůžkovinách vhodných pro kojence a batolata

Foto. Samphoto.cz