Silvestrovská bilance

 

Tak jako každý rok, vždy na konci bilancuji, co dobrého i špatného přinesl. Hned první lednový den roku 2008 nezačal příliš šťastně, protože mě kolem druhé hodiny ráno vzbudilo dusící se tehdy pětiměsíční miminko. Pamatuji si to, jako by to bylo včera, silná rýma mu nedovolila dýchat a skoro celou noc jsme pochodovali po bytě a po chvilkách spali. Pak už ale bylo jen lépe. Skoro nemůžu uvěřit, že se Adámek začal v lednu teprve plazit a po několika měsících se postupně dostal až do vzpřímeného postoje a samostatného běhání. Rok 2008 byl pro naši rodinu hektický, jarní měsíce probíhaly ještě v klidu, ale během nich jsme zjistili, že stále zvědavější batole potřebuje mnohem bezpečnější domov a celé léto tak bylo ve znamení rekonstrukce, během které jsem s Adíkem přesídlili na vesnici k tchýni a občas dojížděli do města, vyřizovat vše potřebné pro blížící se svatbu v září. No a po svatební cestě hurá na nákup dárků pod stromeček. Nesmím zapomenout ani na mou novou práci na tomto webu, která mě velmi baví a doufám, že i vám, našim čtenářům, se články a soutěže líbí. Letos jsem se naučila spoustu věcí, třeba jak zorganizovat čas tak, abych nic nezanedbala a všichni byli spokojení. Také jsem se přiučila trpělivosti při neustálém vysvětlování Adámkovi, který během tohoto roku zaznamenal přerod z bezbranného miminka ve vzdorovité batole. Naopak nejsem hrdá na své občasné výbuch vzteku, když se něco nedaří a ochlazení vztahů v širší rodině. To bych také chtěla zlepšit v roce 2009. Je až neuvěřitelné, jak všechno tak rychle uteklo a nejvíce je to vidět právě na Adámkovi. Pořád mi nějak nedochází, že už nikdy nebude to malé miminko, ale už bude jen stále větší zlobivý klučina, co rád skáče do louží a oblečení mu nevydrží čisté ani půl dne. Doufám, že rok 2009 bude o něco méně hektický a přinese spoustu nových zážitků třeba v podobě nové slovní zásoby našeho batolete a kdoví, třeba budu příští rok hodnotit už jako máma dvou dětí.

Tip pro tento týden:

Bilancování může pomoci Vyšetřete si chvilku času, rozdělte si papír na dvě poloviny. Na jednu si napište, co se Vám na Vás líbí a na druhou co naopak ne. To samé můžete napsat i o své rodině nebo třeba o partnerovi. Potom popřemýšlejte, zda jde s tou horší polovinou něco udělat a celý rok na tom pracujte. Dejte si svou bilanci na viditelné místo, abyste nezapomněla a na konci roku zjistíte, jestli se horší polovina zkrátila nebo ne.

Pokud máte větší děti, zapojte i je. I ony můžou zhodnotit chování své i svých rodičů, a třeba se v něčem zlepšit. Takové bilancování se nakonec pro vaši rodinu, může stát zábavnou tradicí konce každého roku.