Silvestr a zvířata

 

V první řadě by vaše zvířata v žádném případě neměli večer zůstávat venku. I během dne, kdy už si někteří nadšenci zkouší rachejtle, je dobré nechat zvíře venku jen vyčůrat. Zvíře je v tento den vždy nervózní a napjaté, nedovolte proto dětem, aby ho dráždily nebo lekaly. Mohlo by snadno dojít k úrazu. Zvířata by neměla být v kontaktu ani s malými miminky, které jim sice nic neprovedou, ale můžou je podráždit pláčem. V živé paměti mám příběh od zdravotní sestry, kdy jinak hodný německý ovčák, který miloval děti, byl už odpoledne tak vystresovaný blížícím se ohňostrojem, že z kočárku vytáhl plačící miminko a roztrhal ho. To je ovšem extrémní a velmi smutný případ.

Pokud se bojíte reakce svého zvířete, raději se předem pojistěte a zajděte s ním k vašemu zvěrolékaři a nechte mu předepsat léky na uklidnění. Zvíře se přes noc klidně prospí a vy nebudete muset honit pološíleného psa nebo kočku po celém bytě.

Kočky ale kupodivu snášejí ohňostroje podstatně lépe. Stačí jim bezpečný úkryt v pelíšku na temném místě, třeba pod postelí, kde se zachumlají a divokou noc prospí.

Jak vaše zvíře snáší ohňostroj? Dáváte mu léky na uklidnění?