Sex po porodu

Již v porodnici lékař novopečenou maminku upozorní, že do konce šestinedělí, by nemělo dojít k pohlavnímu styku. V té době se čistí a zavinuje děloha a mohlo by dojít k zanesení nepříjemné infekce. Ani po šestinedělí ale nemusí být tělo na intimní chvilky připraveno. Navíc má většina žen po porodu potíže s nedostatečnou vlhkostí a pružností pochvy, styk tak může být bolestivý. Pokud žena kojí, tak její tělo navíc vylučuje hormon, kvůli kterému nemá na sex vůbec chuť.

„Manžel na mě po šestinedělí pořád naléhal, ale já spíš než na sex, měla chuť se pořádně vyspat celou noc.“ Vypráví Adéla. „Měla jsem rozsáhlé šití a pochva mě stále pobolívala. Jinou formu uspokojení jsme nikdy nepraktikovali, a tak jsem po dvou měsících od porodu svolila. I když jsme použili gel, nebyla jsem moc uvolněná a bolelo mě to. Po tomhle zážitku jsem měla dlouho v hlavě blok a k dalšímu sexu pak došlo až za dalších 8 měsíců.“

Nejen kvůli hormonům nebo bolesti, mají ženy problémy se sexem.

„V těhotenství jsem nabrala 15 kilo a 5 mi ještě zůstalo dlouho po porodu, tělo se mi hodně změnilo, povislé břicho, potom prsa, vypadávající vlasy. Připadala jsem si tlustá a neforemná.“ Vypráví o prvních měsících po porodu Bára. „Přítelovo popichování, že mám pěkný špíček mi na sebevědomí moc nepřidalo. Na cvičení nebyl čas, tak jsem alespoň hodně chodila na procházky s kočárkem a po půl roce shodila. Teprve potom se mi vrátila i chuť k sexu a teď je to ještě lepší než když jsme byli s přítelem sami.“ Usmívá se.

Změna vzhledu může opravdu znamenat psychický blok, který brání jen pomyšlení na sex. A to z obou stran. Pokud se žena nesnaží po porodu o sebe trochu pečovat, některé muže to odradí a pak už se ani o bližší kontakt nesnaží. Často si pak hledají jinou ženu.

Aby žena měla chuť na sex, měl by jí vyjít vstříc i její partner a dovolit jí, aby měla také chvilku pro sebe. Takové hlídání miminka během návštěvy kadeřníka nebo jen během horké koupele ve vaně či aby si mohla pospat, udělá se ženou hotové divy a časem začne zase po intimních chvilkách toužit.

Naopak žena by se neměla točit jen kolem miminka, ale měla by si také všímat svého partnera. Často se stává, že je manžel „odsunut“ kamsi do ústraní a možná se na něj někdy najde chvilka. Jak miminko roste, je méně náročné na neustálém krmení a přebalování a zbývá více času na rozvíjení vztahu rodičů.

 

Měla jste po porodu problémy se sexem? Jak jste je řešila?