Rakovina děložního čípku dnes zabíjí zbytečně!

 

„Ve věkové skupině 15 až 44 let je nádor děložního čípku druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí u žen. To platí u nás i ve světě,“ říká místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti a předseda Sdružení soukromých gynekologů MUDr. Vladimír Dvořák. Čísla v České republice jsou však o poznání „černější“ než například v západní Evropě – důvodem je laxnější přístup lidí k prevenci.

 

Češi pořád nejsou zodpovědní

 

Existuje primární prevence předcházející nákaze (očkování) a sekundární prevence – screening, což je vyhledávání a odstraňování vzniklých prekanceróz a nádorů v rámci gynekologických prohlídek. Podle gynekologů  se u nás v posledních letech sice zvýšil podíl žen chodících na prohlídky, ale pořád jich není tolik jako na Západě. Pravidelně chodí jen každá druhá žena. Podobně jen asi polovina rodičů zatím nechává své dcery očkovat ve věku 13 let, kdy jim základní cenu očkování hradí zdravotní pojišťovny. Je možné dostat bezplatně bivalentní vakcínu zaměřenou proti HPV typů 16 a 18, anebo za příplatek v řádu stokorun kvadrivalentní vakcínu chránící proti HPV typů 6, 11, 16 a 18, která působí proti širšímu spektru onemocnění – poskytuje ochranu i proti genitálním bradavicím.

 

Řada nemocí

 

Rakovina děložního čípku není totiž jedinou nemocí spojenou s HPV. „Vyvinout se může též nádor zevních rodidel či pochvy. U mužů rakovina penisu, u obou pohlaví pak rakovina řiti a nádory v oblasti hlavy a krku,“ vypočítává MUDr. Dvořák. Papilomaviry dále způsobují i jiné choroby než rakovinu, například respirační papilomatózu (květákovité útvary v hrtanu) nebo genitální bradavice. „Bradavice čili kondylomata a respirační papilomatóza se často vracejí a kvůli potřebě opakovaných zákroků představují pro postižené značnou zdravotní a psychickou zátěž. Přinášejí frustraci a narušují intimní život,“ popisuje MUDr. Dvořák. Těmto dalším zmíněným chorobám bohužel screening nepředejde.

dm2

Očkování není pro všechny

Největší význam má očkování pro mladé dívky, které zatím nezahájily pohlavní život, a tak se nemohly s HPV setkat. Je zde ale věkové omezení. Očkování je určené pro dívky a ženy ve věku 9–45 let a pro chlapce a muže ve věku 9–26 let (u nich kvůli ochraně před genitálními bradavicemi či rakovinou penisu a řiti, a též, aby nenakazili své partnerky). „Z vakcinace mají prospěch i ženy, které již žijí pohlavním životem. Také ženám, jež podstoupily nebo právě podstupují tzv. konizaci – tedy odstranění části děložního čípku pro přednádorové změny, Česká gynekologická a porodnická společnost doporučuje očkování proti HPV. Právě tyto ženy jsou k infekci HPV vnímavé a mohou se v budoucnu nakazit dalšími typy HPV. Je důležité si uvědomit, že očkování onemocnění předchází, ale nedokáže je léčit. Ženy, které již mají karcinom způsobený HPV, z očkování užitek mít nebudou,“ vysvětluje gynekolog Vladimír Dvořák. I přes očkování je potřeba chodit na prohlídky k lékaři dál, protože vakcinace nezabrání všem problémům gynekologické povahy, které se mohou objevit.