První pomoc – úraz elektřinou

Předpokládám, že pokud máte doma malé dítě, máte elektrické zásuvky zabezpečeny kryty. Ale napadne vás vzít je třeba na dovolenou? A co třeba na návštěvě, myslíte, že své zvědavé dítko uhlídáte? Větší dítka zkoumají hlavně venku. Takový odkrytý kryt pouliční lampy, vedení na nádraží nebo adrenalin v podobě lezení na sloup s elektrickým vedením.. Elektřina může zasáhnout vás nebo vaši ratolest i úplnou náhodou, proto je dobré vědět, co dělat.

 

Při zásahu elektřinou dochází k bezvědomí (i krátkému), amnézii na událost, arytmii nebo komorové fibrilaci. Bezpečná vzdálenost od zdroje napětí je 1cm na 1000 V za sucha. Pokud je zasažený stále u zdroje elektřiny, nesahejte na něj, snažte se zdroj elektřiny vypnout nebo od postiženého odstranit nevodivým předmětem, např klackem. Dbejte na svou bezpečnost!

 

80% všech úrazů elektrickým proudem, jsou nízkým napětím, z nichž jen zhruba 3% končí smrtí. Při poranění vysokým napětím, je smrtelných asi 30% případů. Proto nepanikařte, přestože úraz proudem může zanechat následky, lékaři většinou dokážou pomoci. Záleží ovšem na tom, jak dlouho byl člověk „pod proudem“ a kterou částí těla procházel. V každém případě, pokud si nejste jisti, že vás proud také nezasáhne, neriskujte, zavolejte záchranku a poraďte se s operátorem, jak dále postupovat.

 

Příznaky po zasažení elektřinou: hluboké popáleniny v místě vstupu a výstupu elektrického proudu. Vznik poruchy srdečního rytmu, závisí na fázi cyklu srdeční činnosti, ve které dojde k zasažení a ve kterém bede elektrický proud působit.

 

První pomoc: Technická první pomoc, poté kontrola základních životních funkcí a pokud je potřeba, zahájení umělého dýchání a srdeční masáže. Pokud je potřeba a je to možné, ošetříme popáleniny. Pozor, popáleniny v žádném případě ničím nemažte, doporučuje se pouze chladit. Volejte záchranku!

 

Částečně čerpáno z knihy První pomoc od nakladatelství Grada. Knihu si můžete objednat na www.grada.cz