První hodina tvého života

prohlížet si ho a dívat se na něco tak kouzelného, jako je její dítě. Podrobné studie nyní prokazují, že u otce a matky, kteří hned po porodu drží své dítě v náručí a mazlí se s ním, se vytváří pevné pouto, které přispívá k trvalému a správnému citovému a tělesnému vývoji dětí a vytváří v matce a otci silný a zdravý rodičovský instinkt.
Odborníci doporučují, aby rodiče, jakmile je dítěti poskytnuta nezbytná lékařská péče a dokončena jeho prohlídka, strávili spolu se svým dítětem třicet až šedesát minut bez přítomnosti třetí osoby. První hodinu svého života dítě bývá vzhůru a reaguje na podněty.
První zvědavé pohledy
Jednou z věcí, která vás možná hned při prvním seznámení s vaším miminkem překvapí, je skutečnost, že vaše dítě hned po porodu vidí. Přestože jeho vidění není dokonalé, je naprosto dostačující. Děťátko je hned po příchodu na svět zvědavé a připravené na sbližování s těmi, kteří ho budou v jeho životě doprovázet, se svými rodiči. Bude se vám upřeně dívat do očí, prohlížet si vaše tváře a snažit si je zapamatovat. Děťátko nejlépe vidí předměty na vzdálenost 30 až 40 centimetrů od svého nosánku.
První hodina života vašeho potomka je důležitá zejména proto, že to příroda zařídila natolik skvěle, že po celých šedesát minut zůstane dítě ve stavu zvýšené pozornosti. Potom na tři až čtyři hodiny tvrdě usne.
Ani první týdny není nic ztraceno.
Pokud se vám z nějakého důvodu nepodaří strávit s miminkem první hodinu, nemá smysl propadat panice. Dostanete spoustu dalších příležitostí. K upevnění pouta mezi vámi a miminkem přispívá krmení, konejšení, vyhledávání kontaktu očima, koupání a samozřejmě mazlení.
Výzkumy ukazují, že pokud se maminka miminku věnuje, ve chvíli kdy dovrší první měsíc života, existuje už mezi ním a matkou pevné pouto. To má vliv i na další vývoj kojence. Ve věku jednoho roku bývají batolata mnohem usměvavější, smějí se a už tolik nepláčou, pokud vyrůstají v bezpečném a láskyplném prostředí. A vytvoří-li si rodiče hezký vztah ke svým dětem, mívají s nimi méně problémů, když dovrší druhý rok svého života a procházejí krizovým obdobím. V pěti letech pak tyto děti obvykle dělají větší pokroky, když se učí mluvit a dokáží lépe porozumět světu okolo sebe. Téměř určitě je tomu tak, protože se cítí bezpečně a ví, že ho máte rádi.

Zdroj: Velká kniha zdraví dítěte – Janet Zand, Rachel Walton