Probuzení medvěda

 

Kdo mě zná, ví, že moc nemusím takové to období miminka do půl roku. Vadí mi,že mu nerozumím a dělám jen stereotypní věci pořád dokola. Od půl roku už začíná miminko více vnímat, taky baštit něco jiného než jen mlíčko, ale to nejlepší období je pro mě od roka. Každý to má jinak, vím že hodně maminek si naopak užívá nejvíce miminkovské období, ale nevěřím, že by si ho tak užívaly, kdyby měly doma křiklouna, nespavce a hladovce jako byl Míša nebo naopak nejedlíka, který trpěl na bolavé bříško, jako byl Adík. A tak jsem teď spokojená, Míša na konci ledna oslavil první rok a od té doby se začal konečně pořádně projevovat. Je to pro mě výzva, konečně rozumí věcem a já ho můžu vést určitým směrem. Jasně, nejvíce pokroků dělá dítě v prvním roce života, vždyť se musí dostat z nekoordinovaných pohybů do těch, které někam směřují, pochopit hromadu věcí, ale právě v roce se už nemusí tolik zabývat koordinací svého těla a můžou se více zajímat o okolí. Alespoň tak to mají obě moje děti.

 

Míša se doma už jistě pohybuje po dvou, venku se ještě raději přidržuje, ale jakmile ho něco zaujme, úplně zapomene, že mu to chození venku až zas tak nejde a rozeběhne se za svým cílem. Nejraději má statek v Zooparku, který máme kousek od bydliště. V tom jsou si oba bráchové podobní, ale nějaká odlišnost tu přeci je. Zatímco Adík rád zvířátka pozoroval a proháněl, Míša chce kontakt, takže neodbytně strká prsty do králičích kotců a nevynechá jedinou kočku,kterou má možnost si pohladit. Zrovna tak miluje dědovo psíka. Ke zvířatům přistupuje jemně a krásně je hladí, Adík byl vždy moc hrr a zvířata se ho raději stranila.

 

Na rozdíl od Adíka, ale Míša začal projevovat svou osobnost s mnohem větší vervou. Dokáže se pořádně vztekat a neustále se snaží posunout nastavené hranice. Jsem ráda, že už začal komunikovat, i když občas je toho příliš. Velmi hlasitě se dožaduje svého oblíbeného kartáčku, výhledu z okna nebo vysazení na linku, aby mohl koukat, jak máma připravuje dobroty. Také si nenechá vymluvit nošení věcí po celém bytě, takže si rád zajde do koupelny, otevře si skříňku a roznáčí šampony, laky na vlasy, pasty… Pak pokračuje do chodby, kde odnosí boty, o hračkách ani nemluvím. Celé dny pak trávím tím, že nosím věci zpět, vysvětluji mu, že to nesmí a za chvíli už je to zase při starém. Asi nejvíc mi to vadí, když potřebujeme odejít a chybí nám některá z bot. I když ještě horší byly týden nezvěstné klíče… Adík je pro každou lumpárnu, takže když jsou kluci spolu doma, přidá se a během půl hodinky stihnou nadělat nepořádek na dvě hodiny uklízení.

 

I když je tohle období náročné, mám ho opravdu nejraději, konečně Míša bedlivě poslouchá a snaží se napodobit slovíčka, nemusím ho pořád někde poponášet a hlavně přišel na kouzlo svých hraček. Ze dne na den se naučil skládat věž z kostek nebo kelímků, vkládat některé tvary a objevil kouzlou autíček. Ovšem bezkonkurenčně u něj vede kuličkodráha, které stále nemůže přijít na kloub.

 

Maminky, máte doma také roční dítko? Podělte se s ostatními o vaše radosti i starosti.