Proč muži miminko neslyší

Vycházel z vědeckého výzkumu, ze kterého vyplývá, že ženy skutečně slyší lépe než muži a jejich mozek je naprogramován na to, aby dobře zaznamenával zejména zvuky o vyšší frekvenci. Tak ženy příroda vybavila k tomu, aby zaslechly i v noci pláč svého dítěte, zatímco mužský mozek k tomu naprogramován není. Pokud pláč dítěte vašeho partnera vůbec nevyruší ze spánku, zatímco vy vnímáte každé pohnutí svého miminka, není to důkaz o tom, že vám na něm více záleží, ale jen důsledek milionů let našeho vývoje.

dp3703677Podle zmíněného výzkumu je mozek žen také lépe naprogramován k rozlišování zvuků a jejich třídění. Ženy se mohou klidně dívat na televizi, povídat si a ještě přitom umývat nádobí, což zvládá jen minimum mužů. Citlivost žen na změny v hlasitosti, intonaci a výšce hlasu je také daleko vyšší než u mužů. Opět prapříčinou je nezbytnost vnímat tyto změny u dětí a registrovat změny jejich emocí. Nejčastěji je to žena, která svému partnerovi řekne: „Tímhle tónem se mnou nemluv.“, zatímco muž netuší, o čem to jeho partnerka vůbec mluví. Lepší sluch prý mimo jiné také znamená, že na jednoho muže, který umí zpívat, připadá osm žen, že jsou to matky, kdo svým dětem zpívají ukolébavky. Muži slyší méně, umí zvuky méně odlišovat a třídit, zato jsou daleko lépe vybaveni k tomu, aby zjistili, odkud zvuk přicházejí – opět dědictví muže lovce, který musil určit směr.

Tak to vidíte, dámy. Já si myslela, že je to rys jejich povahy. Zakuklit se tvářit, že nejdou, když se rýsuje problém. A oni za to vlastně nemůžou…