Proč muži ženám lžou a proč jim ženy věří

Možná přežijete alespoň jednu historku ze života. Týká se mého kamaráda, kterého z pochopitelných důvodů nebudu jmenovat. No, říkejme mu třeba Petr. Podotýkám, že je to skutečně úžasný mužský exemplář a o zábavné historky s ním nebývá nouze. Tak například. Seděli jsme onehdá s ním a jeho přítelkyní Evou. Situace vskutku dojemná. „Víš. Evo“, začal Petr a držel ji přitom za ruku, hleděl do očí v obličeji výraz naprostého oddání. „Já bych tak chtěl být příští týden s tebou. Snažil jsem se pro to udělat všechno. Šíleně jsem se pohádal se šéfem. Jenomže, copak on je schopný pochopit, že jsi pro mě mnohem důležitější než nějaká zahraniční služební cesta?  Ani nevím, jak ten týden bez tebe přežiju.“ Tvářil se tak, že všichni v nejbližším okolí, včetně Evy, samozřejmě naprosto nepochybovali o tom, že šéf je neskutečný tyran, který nemá nejmenší pochopení pro mladou romantickou lásku. Tak ráda bych s nimi horovala pro něžný cit, kdybych nevěděla, že ve skutečnosti je všechno úplně jinak.

dp10825755Hned druhý den ráno Petr vyrazil s partou kamarádů na úžasnou pánskou jízdu za hranice všedních dnů. Musím říci, že absolutně nevypadal, že se mu nikam nechce a o tom, že by odjížděl s těžkým srdcem, tudíž nemohla být řeč. Když jsem ho viděla, jak si spokojeně pohvizduje, měla jsem z ženské solidarity chuť s ním zatřást a zařvat: “Proboha, proč té svojí zamilované holce takhle lžeš?“ Odpověď je poměrně jasná. „Je to pro mě pohodlnější!“

Máte-li už s muži nějakou tu zkušenost, jistě víte, že právě zde je jádro pudla. Muži málokdy lžou z nějakých zcela zásadních příčin. Obvyklým důvodem je prostě obyčejná lenost. Proč by se dohadovali, proč by něco řešili, proč by si připravovali nějaké nepříjemné chvilky, když přece zalhat si je tak pohodlné!

5 největších lží a několik dalších, které bezesporu uslyšíte

1. Miluji tě

Naprosto klasická situace, naprosto klasická výmluva. Neříkejte, že něco podobného jste nikdy nezažily!

Hra

Ležíte vedle sebe a šeptáte si něžná slůvka do ouška. Čekáte, kdy to vysloví a najednou je to tady. „Miluju tě“ zazní do atmosféry plné vášně a vy máte pocit, že vám patří celý svět.

Skutečnost.

Vlastně si ještě není tak moc jistý. Možná se v něm opravdu začínají probouzet nějaké city, ale taky je možné, že mu na vás ani moc nezáleží. Ví ovšem velmi dobře, co od něj čekáte a že pokud tahle slůvka nevysloví, budete odcházet zklamaná a nešťastná. A to on přece nemůže dopustit! Jakpak by ten společný večer asi tak skončil? A tak raději lhát a lhát a zase lhát. Ostatně, za chvíli se zvednete a odejdete a pokud to nebude ono, vidět už vás přece nemusí. Takže co na tom vlastně záleží?

2. Jsi moje jediná

Hra

„Moje sekretářka a já? To snad nemyslíš vážně, takovýhle nesmysl. Vždyť přece víš, že jsi jediná“, říká tak přesvědčivě, že se cítíte jako největší vyvrhel, protože jste si byť na chvíli dovolila pochybovat. Blesky mu létají z očí, vypadá zdravě naštvaně a jeho výmluvy jsou tak dokonalé.

Skutečnost

No, jediná možná budete, v tom skutečně nelhal. Bohužel jediná, která neví, že jeho poměr se sekretářkou trvá už nějaký ten pátek a většina společných služebních cest vede k veselému hotýlku v bezpečné vzdálenosti od domova.

3. Zavolám ti

Hra

Strávili jste spolu úžasný večer, vy máte pocit, že láska mezi vámi je něco dosud nepopsaného, nepoznaného, neuvěřitelného. Chvějete se touhou po něm, on se vám dívá hluboce do očí a šeptá: „Zavolám ti.“

dp1088618Skutečnost

Už ve chvíli, kdy to říká, ví velmi dobře, že nikdy nevytočí vaše číslo. Ale proč by měl odkrýt karty pro nic za nic, riskovat srdceryvné scény? Přiznávat, že prostě nechtěl strávit osamělý večer? Potřebuje získat čas a pevnou půdu pod nohama. Uslyšíte-li že vám zavolá, věřte, že už o něm s velkou pravděpodobností nikdy neuslyšíte.

4. Jsi nejlepší milenka, jakou jsem kdy měl

Hra

Zrak má lehce zamžený, zasněně se dívá kamsi do dáli, slastně vzdychá a každých pět minut tvrdí, že něco takového opravdu, ale opravdu nikdy nezažil.

Skutečnost

No, mohlo to být lepší, to Petra, ta to ale uměla. Ale kde je jí konec. Nedá se nic dělat, musím se spokojit s tím, co je. A poukazováním na určité nedostatky bych možná nedostal ani to málo.

5. Jsem typ pro trvalý vztah

Hra

Oči má tak úžasně modré, když vám tvrdí, že s vaším příchodem se celý jeho život změnil od základu. Přizná téměř s ruměncem ve tváři, že měl několik známostí, které na mě mohou vrhat špatné světlo. Ale teď už je přece dokonale jiný člověk! Vaši zásluhou. Vy jste ta, která ho změnila. A se kterou proto stráví celý zbytek života.

Skutečnost

Samozřejmě, že to říká každé a měnit se nehodlá. Je to stejně jisté jako že se neožení za žádnou cenu! K tomu ho nedonutí nikdo, ani vy! Je mu jasné, že jinak bych vás do té postele těžko dostal a nevinná lež přece nikomu neublíží.

 

Vy osobně jste slyšela úplně jiné věty? No, možná některou z následujících:
6. Máš oči jako ta nejjasnější hvězda

7. Ne, nejsem ženatý

8. S manželkou žijeme odděleně

9. Myslím jenom na tebe

10. Slibuji ti, že se změním

11. Absolutně mi nevadí, že vyděláváš víc než já

12. Práci v domácnosti si rozdělíme napůl

13. Je to jenom kamarádka

14. Chci s tebou zestárnout

15. Ne, nemyslím, že jsi tlustá

16. Nikdy před tím jsem tohle nepoznal

17. Ručím ti za to, že jsem s ní nic neměl

18. Opravdu si tě chci vzít.

19. Vždycky poslouchám, co mi říkáš

20. Nikdy nelžu

P.S.

Tak jsme si vysvětlili, proč nám muži lžou. Ovšem, proč my jim vlastně věříme?

1.  Méně to bolí nechat se sladce obelhávat

2.  Vždycky doufáme, že by to přece jen mohla být pravdy

3.  Vždyť my přece lžeme taky a taky bychom si přály, aby nám naše milosrdné lži někdo věřil!

Ostatně, o tom, jak lžou ženy, si určitě něco povíme zase někdy příště.

Iva Nováková

Foto: SAMphoto.cz