Pro kojící maminky pískavici

Pochopitelně ne ledajaké…

Trigonella foenum – graecum vyrašila ze semínka před mnoha stoletími. Mateřským lůnem jí byla dobře vyživená půda, kdesi na území Středozemí… Tradičně se, jako mnoho jiných plodin, nejprve „zkoušela“ na skotu. Podporovala totiž laktaci a trávení. Ovšem poté se jakousi osudovou shodou náhod stalo, že jeden z tehdejších ošetřovatelů patrně spadl dojnici do koryta, a to, co pozřel, mu zřejmě zachutnalo…

Lístky, semena nebo koření?

Řecké seno, nebo-li pískavice je považována za bylinu, ovšem pro užívání je povolená údajně teprve nedávno – až od roku 2006. Jde o jednoletou plodinu z čeledi bobovitých a její semena se skutečně podobají hrachu, fazoli (i oříškům). Má ráda sluníčko a klidné povětrnostní podmínky. Je-li jí vyhověno, pak po čtyřtýdenním vegetačním období, odmění zahradníka lusky, které se obyčejně sklízí z jedné třetiny ještě nedozrálé.

Jak se řecké seno dostalo do české polévky…

V Africe celá semena nechají naklíčit a přidávají je do salátů, podobně jako luštěninu. Můžete je také hodit na pánev a vyhnat lehce hořkou chuť opražením na sucho. Ovšem arabská a etiopská kuchyně semena rozdrtí na prášek a koření masa, zeleniny, sýrů i polévky. Pokud ji rozemelete mezi prsty, skutečně ucítíte známé aroma polévkového koření a kari, jehož je přísadou.

Na kašel se vykašli

Zelené seno (fenugreek) léčí. Vrací chuť k jídlu nejen přežvýkavcům, ale také všežravcům. Příznivě se projevuje při léčbě žlučníkových chorob a při léčbě lupénky. Zelené seno hojí vředy i dlouho se hojící rány jako jsou třeba i modřiny a podlitiny. Upravuje nejen trávení, ale také krevní cukr a tlak. Bylinka prokázala protizánětlivé účinky i v nemoci dýchacích cest, urychluje vykašlávání. A jako jedna z mála, léčí i stavy psychosomatické. Pomáhá plachým, snadno stresovaným a nevyrovnaným lidem, kteří se opět narodili „ve špatném čase.“