Průjem

PŘÍZNAKY:
1. Častá stolice stále vodnatější konzistence, teplota. Často se přidá i zvracení.
2. částečná nebo úplná dehydratace, kdy při stoupající četnosti a zároveň klesající hutnosti stolice se z těla dítěte ztrácí potřebná voda spolu s minerálními látkami.

LÉČBA:
Hlavní zásadou při každém průjmovém onemocnění je snížit zatížení trávicího ústrojí vhodnou dietou. Ta musí dítěti zajistit dostatek tekutin, vyloučit potraviny bohaté na tuk a cukr a dráždivé potraviny.
Z počátku podáváme kašovitou stravu a raději po malých dávkách. Při zvracení a velkých ztrátách tekutin vám dobře poslouží zavodňovací roztok.
Zavodňovací roztok:
Uvaříte 1 litr černého čaje
přidáte 2 polévkové lžíce Glukopuru (hroznový cukr – k dostání v lékárně)
1/2 kávové lžičky soli
1/2 kávové lžičky sody
Zamíchejte a podávejte vychlazené a po lžičkách. Pokud dítě nezvrací, můžete použít lahvičku. Při zvracení dávejte jednu lžičku po pěti minutách i několik hodin. Glukopur zajišťuje dostatek energie, dobře se vstřebává a podporuje vstřebávání sodíku, na který se váže voda, což usnadňuje boj s dehydratací.
Jídelníček u průjmového onemocnění batolat a větších dětí
První den onemocnění nabízíme v dostatečném množství tekutiny – ruský čaj (černý) oslazený glukopurem, či minerálku. Velice vhodný je nápoj Kulíšek, neboť obsahuje potřebné množství minerálií. Pokud dítě zvrací, podávejte tekutiny chlazené a v malých dávkách (po lžičkách).
Pokud se stav nelepší, je nutné vyšetření lékařem, který zváží stav a může rozhodnout o umístění dítěte na infekčním oddělení nemocnice. Při zlepšení stavu podáváme šlemovou či mrkvovou polévku, rohlík, suchary, z ovoce jablka bez slupky a banány. Ovoce můžeme zamixovat do rýžového odvaru a osladit Glukopurem.

Mrkvová polévka
1/4 kg nakrájené mrkve
1/2l vody
1/2 kávové lžičky soli
Vaříme 2 hodiny. Během vaření doplňujeme vodu tak, abychom nakonec získali 1/2 litru mrkvového vývaru. Rozmixujeme. Přidáme sůl, malinko přisladíme Glukopurem. Podáváme z láhve nebo po lžičkách asi 36°C teplé. Mrkvová polévka přispívá k zadržení vody v organismu a velmi rychle upravuje stolici dítěte. Při opětovném zlepšení stavu můžeme přidat tyto potraviny:
masa: dušené telecí, hovězí, kuře, králík
příkrmy: rýže, nemaštěné brambory, těstoviny
zelenina: mrkev dušená, vařená
moučná jídla: žemlovka, rýžový nákyp

Nevhodné potraviny jsou: mléko a mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, tučné a sladké moučníky, luštěniny, nadýmavá jídla, kromě jablek a banánů ostatní druhy ovoce, sodovky, mošty, čokoláda.

POZOR!
Je nutné mít na vědomí, že průjmové onemocnění může být vyvoláno choroboplodnými zárodky a může být proto infekční. Dítě má být uloženo na lůžko a jeho styk s ostatními členy rodiny má být omezen. Má mít svoje vlastní nádobí, které umýváme zvlášť, svůj nočník. Dbáme na důkladné mytí rukou. Léky podáváme jen na doporučení lékaře!
Zdroj: www.nemoci.info.cz