Povadlé vnady mají vady

Ženská prsa jsou propletena chodbičkami mlékovodů a krevních cév. První tkáň tvoří především tuk, kolagen a pojivová tkáň. Ovšem prsní vazy nenesou charakter vazu v koleni, mají jen velmi nepatrnou oporu. Proto, abychom si udržely prsa na svém místě musely bychom nekojit, nestárnout, necvičit a nosit pevné podprsenky…

Košíčky pro Karkulku

Mnoho ženských částí je z pohledu muže až záviděníhodně elastické. Absolutně přirozeně se přizpůsobuje se dané situaci, ovšem kůže je především v období gravidity velmi namáhaná. „Můžete prsa zachránit,“ říkal mi gynekolog „když budete nosit opravdu pevnou podprsenku ve dne v noci.“ Vyděsil mne, první čtyři měsíce jsem trpěla čímsi srovnatelným se střevní chřipkou. Volnost k dýchání byla nezbytná a podprsenka zastávala roli tísnivého korzetu.

Jakmile ale začnou prsa růst, je skutečně dobré se zaměřit na výběr podprsenky s širšími ramínky, které se nezařezávají do ramen. Výztuž prsní tkáni nepovolí mnoho nekoordinovaného pohybu a prostorné košíčky navíc prsa pod oblečením tvarují. Já skutečnou těhotenskou podprsenku pořizovala až ve třetím trimestru. Měla jsem tehdy prsa o dvě čísla větší a paní prodavačka v sortimentu spodního prádla ze zkušenosti pravila, že to bude ještě horší. „Jen si raděj vezměte větší košíčky, až porodíte, uvidíte -“, podávala mi do převlékací kabinky další kousek bavlny – a měla pravdu, netrvalo dlouho a viděla jsem… Protože jsem ale prsatý pocit nikdy nezažila, líbil se mi. Konečně vše proporčně souhlasilo. Teď začnu zase cvičit a všechno si zpevním. V hlavě mi ale stále znělo varování lékaře: „Hlavně necvičte bez podprsenky!“

Proč nosí Britky podprsenky?

Jejich konzervativní manžílci totiž vysledovali, že při skákání a běhání vykonává prsní tkáň pohyb ve tvaru osmičky. Křehká tkáň je tak velmi namáhána a čím větší, tím i těžší v případě kojící maminky to platí dvojnásob. Aby si při sobě udrželi ženy mladistvých vnadů, podprsenky jim doporučují a při návštěvě fitness center je považují za povinnou výbavu.

Mnohé ženy se tu zaměřují na sportovní oblečky, které jsou především praktické. Nejlépe, pokud splňují účel kombinované tabletky do myčky. Atletka se v něm pokud možno vůbec nepotí, rafinovaný střih opticky zeštíhluje a elastický materiál nevyžaduje spodní prádlo. Ovšem pozor podprsenka všitá do trička je vhodná pro dívky, na které ještě nezačala působit zemská gravitace, proto přednost dávejte kvalitním podprsenkám, aby až ze sebe ten značkový obleček shodíte nespadlo také všechno ostatní. Sportovní podprsenka a podprsenka pro kojící by měla být navíc řádně vyztužena a pokud hopsáte, neměla by mít kostice. Tvrdé nárazy prsní tkáně do kovu mohou dle některých odborníků prsní tkáň nejen poškozovat, ale dokonce i vyvolat rakovinné bujení. Není samozřejmě podmínkou, zda může správná volba podprsenky fungovat jako prevence, je ovšem jisté, že pokud sportovní podprsenka může snížit míru poškození prsní tkáně o necelý osmdesát procent, pak správně volená podprsenka z nás zralých matek nevytvoří popadané plody.