Pot, dobrý přítel, špatný nepřítel

dp7465400Poraďte se s lékařem

Pocení je chemický proces, bez kterého by naše tělo nefungovalo správně. Pot zajišťuje termoregulaci a odvádí škodliviny z těla.  Jestliže máte pocit, že se potíte opravdu hodně, běžte k lékaři. Možná trpíte tzv. hyperhidrózou. K ní dochází při zvýšené činnosti potních žláz, zejména v oblasti chodidel. Ke vzniku hyperhidrózy přispívá i stres, možná je na vině i vaše nadváha, cukrovka, nebo neurologická a psychiatrická onemocnění. Přesná příčina dosud známá není. Pocením se projevuje i onemocnění štítné žlázy, zejména zvýšená funkce, cukrovka, menstruace, menopauza, práce nebo pobyt v horkém prostředí apod. A v neposlední řadě za pocením stojí i strach. Určitě si vzpomenete, že nejednou jste se potili i při psychicky náročné situaci. Stresové situace nebo tréma vám způsobí taková muka, při kterých se budete potit, jako kdybyste se smažili v pekle. Zdraví jedinci se přestanou potit většinou tehdy, když stres ustane. Pokud se potíte dál, doporučuje se podávat i sedativa nebo vitaminy skupiny B.

 

8 rad proti pocení a zápachu

Pocení a s ním spojený zápach mohou být nepříjemnou překážkou vašemu sebevědomí. Nenechte je zvítězit! Podle portálu stoppotu.cz stačí dodržovat následující desatero:

1. Používejte každé ráno antiperspirant

Vůně není určena jen pro společenské události. Dopřejte si ji každý den a nebudete litovat.

2. Sprchujte se každý den

Sprcha není luxus, ale nutnost. Budete se cítit svěže a rozhodně se nedostanete do žádné prekérní situace.

3. Měňte své prádlo každý den

Tato zásada, která by měla být naprostou samozřejmostí.

4. Vyhýbejte se nevhodnému syntetickému oblečení

Některé druhy syntetického oblečení umocňují nadměrné pocení a zápach. Vyhýbejte se takovémuto oděvu.

5. V horkých dnech vyhledejte chlad

V letním parnu se zdržujte pokud možno v chladných nebo alespoň větraných místnostech.

6. Zapotíte-li se, při nejbližší příležitosti se osprchujte

Máte-li možnost se osprchovat poté, co se zapotíte, využijte ji. Budete se cítet lépe a jistě to ocení i vaše okolí.

7. Udržujte se v kondici a jezte zdravě

Nadváha významně přispívá k pocení. Hlídejte si váhu a udržujte se ve formě.

8. V případě přetrvávajících potíží vyhledejte odbornou pomoc

Pokud dodržujete výše zmíněné rady a přesto se nemůžete zbavit nadměrného pocení nebo zápachu, vyhledejte odbornou pomoc dermatologa.

Pomocníci v boji proti pachu a potu

dp5794293Deodoranty

Překrývají zápach, který pocením vzniká. Mají antibakteriální účinek, který ničí bakterie na povrchu pokožky. Pozor ! Neomezují samotnou tvorbu potu! Deopřípravky dále rozlišujeme na :

Deospreje

Jedná se o nepřímý způsob aplikace, který u nás stále patří mezi nejvyhledávanější formy užití. Do podpaží se stříkají pomocí hnacích plynů (např. butanu, izobutanu, ..), které vyvolávají velmi příjemný chladivý pocit. Nádoba však musí být chráněna před přehřátím a otevřeným ohněm.

Kuličkové deodoranty

Nebo-li roll-ony. Přímý způsob aplikace, fungují na principukuličkového pera. Aby bylo možné tekutinu pomocí kuličky skutečně bez problémů aplikovat, mají trochu jiné složení než je tomu u sprejů nebo rozprašovačů.

Tuhé deodorant

Nebo-li sticky či tyčinky. Přímý způsob aplikace, vysunují se z obalu přímo nebo otáčením jako pomáda na rty. Základ tvoří pevnější substance s částicemi podobnými vosku nebo mýdlu, které navíc obsahují účinné deodorační látky.

Rozprašovače

Nebo-li pump spreje. Nepřímý způsob aplikace, pracují na jiném principu než deospreje. Součástí přípravku je vždy pumpička. Proud vzniká mechanickým stisknutím pumpičky. Náplň z nich může i kapat

Antiperspiranty

Omezují tvorbu potu  tak, že uzavřou vývody potních žláz. Zároveň brání množení bakterií a člověk se nepotýká s nepříjemným zápachem.

Nové metody řešení pocení:

Ionoporéza

Pokud nepomohou antiperspiranty, zkuste ionoporézu. Je to elektrická metoda. Při této metodě se aplikuje proud nízké intenzity na dlaně nebo chodidla namočené v roztoku elektrolytu. Sezení trvají dvacet minut a je třeba je pravidelně opakovat, zpočátku několikrát týdně. Nevýhodou je nutnost dlouhodobého či stálého opakování, protože výsledky léčby jsou rozdílné. Někteří pacienti jsou spokojeni, jiní si stěžují, že je tato léčba jen obírá o čas. Zařízení na ionoforézu si můžete i koupit a léčit se doma.

 

dp6476012Botulotoxin

Botulotoxin se aplikuje tenkou jehličkou do míst, která se nadměrně potí. Potní žlázy v ošetřeném místě potom přestanou produkovat pot. Aplikace botou blokuje přenos nervových impulzů. Zákrok se musí po roce opakovat. Takže jde o sezónní řešení…

 

Operace

V případech extrémního pocení rukou, podpaží, obličeje nebo nohou je možné provést chirurgické přerušení nervového spoje, který spouští pocení – sympatektomie.

 

Šalvějové pilulky

Díky svému složení zabraňují pocení, které je nervového původu. Šalvěj lékařská obsahuje až tři procenta silice, dále obsahuje třísloviny, flavonoidy, rozmarýnovou kyselinu, látky podobné ženskému hormonu estrogenu a pikrosalvin (také zvaný karnasol) působí antibakteriálně.

 

Masáže

Nadměrné pocení často souvisí se stresem. Najděte si proto čas pro uvolňující masáže.

 

Foto: SAMphoto.cz