Porod doma = hazard?

„Jako maminka bych raději rodila doma, ale jako porodní asistentka vím, kolik rizik takový porod přináší“, říká porodní asistentka na mateřské dovolené Jana Ryzáková. A čísla jí dávají za pravdu. Ročně u nás doma porodí jen několik stovek maminek, které mají převážně zdravé těhotenství a minimální riziko problémů. Porod se ale z bezproblémového může změnit na komplikovaný během několika minut a smrtí miminka nebo jeho vážně poškozeným zdravím končí 5-6 domácích porodů. Což je dejme tomu z osmi set (přesná čísla nejsou nikde evidovaná, jedná se o horní odhad Hnutí za aktivní mateřství) takto vedených porodů, velmi vysoké číslo. Porovnejme to s úmrtností novorozenců v porodnicích. Z nich si právě narozené miminko nikdy domů neodnese maximálně 5 maminek z tisíce a uvážíme-li, že část z těchto úmrtí je už dopředu známá z důvodu vrozených vad nebo smrti miminka už v děloze, jeví se porod v nemocnici jako nejbezpečnější. Bohužel neexistují čísla, kolik zemře při porodu maminek, ať už na vykrvácení nebo jiné komplikace.

„Většina porodních asistentek by u porodu doma nikdy neasistovala,“ tvrdí Jana. Přesto se jich pár v republice najde a nutno podotknout, že pojišťovny jejich služby odmítají hradit a to i přesto, že porodní asistentky, které docházejí domů, jsou velmi dobře proškolené a pokud váš zdravotní stav nebude v těhotenství dobrý, doporučí raději porod v nemocnici, ke kterému vás můžou třeba doprovodit (službu nabízí např. Porodní dům U Čápa v Praze). Propagátorky přirozeného porodu v domácím prostředí nebo porodním domě, odmítají jakékoliv urychlování porodu, podávání léků, které tiší bolest, nástřih hráze i klystýr.

Popravdě, v jakékoliv větší porodnici můžete požádat o to samé, a stejně tak si to můžete uprostřed porodu rozmyslet a třeba o epidurál požádat. Doma máte smůlu, a pokud porod trvá déle, musíte si to přirozeně prožít jako naše babičky, prababičky a prapraprababičky. A když už jsme u nich, vzpomenete si kolik dětí se kdysi rodilo a jak vysoká byla jejich úmrtnost nebo úmrtnost rodiček? Do takové doby se chceme vracet? Do doby, kdy se na porody umíralo? „Spousta problémů se vyřeší na místě, ale pokud má miminko problémy s oběhem nebo nedýchá, potřebuje dýchací přístroj, který asistentka u sebe nemá a tady už jde o vteřiny. Takový hazard se životem miminka, na které se 9 měsíců těším, bych za žádnou cenu nepodstoupila“, rozčiluje se Jana.

Ani já nejsem zastáncem porodů doma, ale za těch pár maminek, které se toho nebojí, jsem ráda, že máme možnost volby. Jen si myslím, že stejně tak si můžeme zvolit porodnici, ve které budeme spokojené a i tady můžeme rodit přirozeně. Sama jsem v jedné takové rodila a nepřipadala jsem si jako kus masa, jak některé porodní asistentky porod v nemocnici budoucím maminkám popisují. V porodním boxu jsem celý čas do samotného porodu trávila ve velké vaně (kterou bych doma k dispozici neměla) a můj přítel si mohl pohodlně hovět v proutěném křesílku. Během osmihodinového porodu nás sestra vyrušila jen 6x, když šla zkontrolovat, jestli vše postupuje tak, jak má. Po porodu se mě zeptali, jestli mají miminko odvézt, nebo ho chci mít u sebe. Celé dvě hodiny mě a přítele nechali dívat se a hladit ten malý křehký uzlíček. Potom nás na čas rozdělili, a jakmile jsem byla odpočatá a miminko po žloutence v pořádku, měla jsem ho na pokoji celý den.

Ano, některé sestry se k nám chovaly nevhodně, ale to byl jediný menší zádrhel. Po čtyřech dnech jsme mohli jít domů s jistotou, že jsme oba v pořádku.Při rozhodování kde a jak budete rodit si vzpomeňte, že rozhodujete nejen za sebe, ale i za toho malého človíčka, kterého nosíte pod srdcem. Co by si asi zvolil on? Trochu toho stresu (jak tvrdí propagátorky domácích porodů o porodech v porodnici), výměnou za své zdraví a život své maminky, nebo riziko, že se nikdy nebude moci se svou mámou pomazlit?

A jaký máte názor na porod doma vy? Rodily jste nebo chcete zkusit rodit doma? Jaké jsou vaše důvody? Podělte se s námi o svůj příběh a pomozte ostatním maminkám v rozhodování, jaký porod zvolit.