Popálené děti

Ve středu zasahovali záchranáři na Kolínsku. Roční chlapec se opařil čajem a utrpěl popáleniny na 25% těla. Pro takto malé dítě je přitom kritických už 10% popálené plochy. Chlapec byl stabilizován a převezen na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

I na Mělnicku měla záchranka plno práce. Ve čtvrtek tu v rodinném domku vybuchl papiňák a opařil devítiměsíční holčičku na 30% ručiček a bříška. Kvůli vážnému stavu muselo být dítě do nemocnice přepraveno vrtulníkem.

Sváteční grilování skončilo neštěstím v Rudné u Prahy. Když rodiče čtyřletého chlapce zapalovali gril, zasáhl ho oheň na 30% těla. Bohužel došlo k popálení hlavně obličeje břicha a nohou, tedy nejvíce patrné zranění.

Všechny děti se teď budou potkávat ve stejné nemocnici, stejně tak jejich rodiče. Děti jsou zatím ve věku, kdy vnímají bolest, ale ne znetvoření. Na druhou stranu ale porostou a jejich jizvy by se tak mohly stát méně patrnými. Rodiče dětí jsou potrestáni dost, policie je stíhat nebude.

O podobných neštěstích slýcháme často. malé děti jsou všetečky a je a rodičích, aby jim byli neustále nablízku a hlídali je. Ne vždy se to ale povede. Stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pro příklady nemusím chodit daleko. Během jediného dne můj 21 měsíční syn stihl otevřít zásuvku s noži (na naše zásuvky bohužel neexistují bezpečnostní zábrany), přinést si židličku k otevřenému oknu (naštěstí otevírám jen na sklápěčku) a ztratit se v obchodě. Všem nebezpečným situacím jsem stihla včas zabránit, ale chápu, když se to některému rodiči i přes veškeré úsilí nepodaří. Děti jsou holt vynalézavé a dětství bez úrazu pokládám za malý zázrak. Bohužel některé úrazy, ke kterým patří popáleniny, jsou pro dítě traumatizující celý život a pak je opět na rodičích, jak se k tomu posadí a jak své dítě nasměrují, aby trvalé následky nebyly tak velkým handicepem.

Jak chránít své děti před domácími úrazy?