Pomozte dětem

Jsou tak drobné, že se na ně žádné oblečení nedá sehnat, a udržet tělesnou teplotu jim pomáhají ručně pletené čepičky, svetříky a papučky. Řeč je o čerstvě narozených dětech, které tráví první dny svého života v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc. Tamní novorozenecké oddělení má štěstí. Ze tří míst v Olomouckém kraji se samy přihlásily dobrovolnice, které už takřka dva roky zásobují čerstvá novorozeňata podomácku pleteným oblečením.

„Je to pro nás velká pomoc, které si vážíme. Každé dítě se po porodu ocitá v prostředí, kde je samozřejmě teplota výrazně nižší, než v matčině děloze. Navíc novorozenci mnohem snadněji podléhají chladu, nedokážou si sami udržet tělesnou teplotu. Týká se to zejména dětí, o které se staráme v rámci intenzivní péče v inkubátorech, ale nejen jich,“ říká primář Novorozeneckého oddělení FNOL MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. Především pokrývka hlavy je už po celou dobu pobytu v porodnici pro novorozence velmi důležitá. „Plocha kůže na hlavě tvoří u nově narozených dětí třetinu povrchu těla a právě tudy by u malých dětí docházelo k největšímu úniku tělesného tepla. Proto mají u nás čepičku všechny děti, i ty, které jsou ve vyhřívaných inkubátorech,“ vysvětluje primář.

Nejmenší čerstvě narozené děti mají obvod hlavy i pouhých 23 centimetrů a celé jejich tělo měří jen 35 centimetrů. „Pro většinu dětí v porodnici bychom asi v žádném obchodě s dětským oblečením čepičku nebo svetřík nesehnali. Proto jsme byli rádi, když se nám před časem ozvala paní z Milenova na Hranicku s kamarádkami a také jedna starší dáma z Domova pro seniory v Radkově Lhotě na Přerovsku, a nabídly nám jako dar vlastnoručně pletené oblečení pro novorozence. Loni se k nim přidala ještě sedmaosmdesátiletá paní z Otaslavic na Prostějovsku. Moc nám tím pomáhají,“ říká MUDr. Kantor.

Právě paní Zdeňka Škondrová z Otaslavic říká, že jí těší, když může ještě ve svém věku pomoci nejmenším dětem. „Pletla jsem vždycky ráda, nejprve svým dětem a později vnoučatům. Teď už jim občas upletu jen ponožky a tak mám radost, že může naplést také pro děti z olomoucké porodnice,“ usmívá se paní Škondrová, která léta pracovala v Otaslavicích jako vedoucí tamní prodejny potravin. „Ze začátku jsem měla problém najít tu správnou velikost. Pořád byly čepičky i svetříky příliš velké. Nechtělo se mi věřit, že by ty děti byly malinké jako panenka. Pan primář mi slíbil, že mě na oddělení vezme, abych ta holátka a holubičky viděla. Zatím jsem se mohla podívat jen na fotografiích. Tak se těším, že až bude lepší počasí, že se do porodnice podívám,“ dodává.

Spotřeba dětského oblečení je na olomouckém novorozeneckém oddělení velká, zvláště v poslední době, kdy se rodí hodně dětí. Čepičky a svetříky se neustále perou a jsou pořád v oběhu, dokud je není třeba vyřadit. Olomoucká porodnice je perinatologickým centrem, kromě běžných fyziologických porodů se sem soustředí nejzávažnější případy nedonošených nebo nezralých dětí z celého kraje i sousedních regionů. Některé děti tráví na oddělení v inkubátorech i řadu měsíců.

Také ráda pletete? Zeptejte se v okolních porodnicích, jestli také nepotřebují čepičky či svetříky. Náklady na vlnu pro takové drobné věcičky, nejsou příliš vysoké a bude vás hřát vědomí, že jste pomohla malým miminkům.

Pokud zrovna nevládnete pletařským uměním, ale zato se ráda parádíte, nebo sháníte originální dárek pro svou kamarádku, či maminku, mám pro vás ještě jeden tip. Na webu www.koralkydetem.cz, si můžete prohlédnout velké množství náhrdelníků nebo náhrdelníků v ceně od 50 korun. Tyto krásné šperky, vyrábí děti z dětských domovů a jedná se o jejich první výdělečnou činnost. 60% ceny z prodaného šperku, totiž dostane malý výtvarník a zbylých 40%, simulujících běžnou obchodní marži, bude použito na projekt Život nanečisto, který pomáhá dětem z dětských domovů zvládat úskalí reálného života. Pod každým výrobkem, najdete jméno a věk malého výrobce a je jen na vás, jak vyberete, komu dáte malé kapesné.

Přispěla jste nějaké nadaci? Pomáháte věcnými dary některé instituci? Napište nám o tom.