Přispějte na školy v Etiopii!

Aktivita českých skautů a Člověka v tísni má pět let od zahájení společného projektu první hmatatelné výsledky. „Z prvních postavených škol už do páté třídy postoupilo přes čtyři sta dětí, které by jinak pracovaly na poli nebo jen memorovaly vědomosti,“ vypočítává úspěchy Jiří Plecitý, koordinátor afrických projektů Člověka v tísni. „Naše vzdělávací projekty jsou vedeny s důrazem na moderní vyučovací metody. K pedagogickým minimům například patří, že ve třídě nestuduje víc než padesát dětí, což je sice oficiální etiopský standard, ale třeba ve státních školách v okrese Boricha je ve třídě i stosedmdesát dětí.“

„Nově postavené školy se staly centrem života na vesnici,“ popisuje Plecitý další klíčovou strategii při výstavbě a dalším provozu škol. Obce se na jejich stavbě podílejí i finančním příspěvkem. Ten je v celkovém rozpočtu sice malý, ale dává všem přispěvatelům vědomí spoluzodpovědnosti. Z peněz vybraných letos mezi rodiči v Lante byla ke školní budově přistavena jedna třída, aby děti mohly pokračovat do pátého ročníku. Na její stavbu byly sice použity jen tradiční materiály jako hlína a dřevo, ale poslouží pro okamžitou potřebu vzdělání. V Yirgacheffe se zase místní komunita rozhodla podpořit učitele postavením jednoduchých příbytků, kde mohou přes školní týden přebývat. „Lidé si těch škol velmi váží. I v těžkých obdobích, jako je letošní sucho, představují jakousi naději, že se něco do budoucna mění,“ říká Plecitý.

Jak přispětPříspěvky na sbírku „Postavme školu v Africe“ je možné vhodit přímo do kasiček skautů v ulicích nebo po celý rok posílat na sbírkové konto 222 444 555/0300 u ČSOB. Další možností je zaslat textovou zprávou ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 korun, na konto projektu bude připsáno 27 Kč. Novinkou je možnost přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK AFRIKA na číslo 87777 a z kreditu pak bude každý měsíc automaticky odečtena částka 30 Kč. Službu lze zrušit odesláním DMS STOP AFRIKA.