Předsudky ohrožují příjmy rodin

 

Po letech věnovaných výhradně péči o děti, ženy často zjišťují, že jim v jejich profesi ujel vlak. Přesto část společnosti stále nahlíží negativně na ty, které se snaží udržet profesně fit i v průběhu rodičovské dovolené. Navíc, každé čtvrté dítě dnes žije pouze s jedním rodičem, a to z 90% s matkou. Rodiny samoživitelek se potýkají s velmi vážnými finančními problémy, výživné a sociální dávky stěží pokryjí minimální potřeby.

 

Ing. Jitka Hrabánková, manažerka projektu Aktivní máma, který je zacílen na situaci žen na rodičovské dovolené, k tomu dodává: „Stačí zapojit selský rozum a nebát se klást si i méně příjemné otázky ohledně budoucnosti. Takzvaný tradiční model finančního zajištění rodiny pak nemůže obstát.

Rozhodně se vyplatí uvažovat o možnosti krizové situace a být o krok napřed. Je zodpovědné, když žena pečující o malé dítě pracuje také na svém budoucím profesním uplatnění. Pokud rodina z jakéhokoli důvodu ztratí partnerův příjem, má žena vyšší šanci muže v roli živitele zastoupit.“

 

Otázka jednozdrojového financování rodin je často podceňována, přesto však může mít velmi vážné dopady. Osvěta v této oblasti je jedním z cílů projektu Aktivní máma, který realizuje Občanské sdružení pro aktivní rodinu.

 

Zdroj: http://www.aktivnimama.cz