Ovocný fajnšmekr

Přestože s manželem oba milujeme ovoce a zeleninu, Adík podědil asi úplně jiné geny. Tedy ovoce alespoň v přesnídávce jedl do roka a pak jako když utne. Jediné co si občas dal, bylo jablko, které rozžvýkal, vysál z něj šťávu a vyplivl. Návštěvy k nám chodily s banány a sladkými broskvemi. To vše ale Adámek bez milosti plival nebo rovnou utíkal před nataženou rukou s ovocem. Zeleninu sní alespoň v polévce, ale vitamíny z ovoce jsou přeci také třeba. Nabízeli jsme vše – jablka, hrušky, víno, jahody, meloun, nektarinky, broskve, pomeranče, mandarinky, nic mu nebylo po chuti. Jediné co miloval, byly třešně a jahody z babiččiny zahrádky. Ale kde je v zimě vzít? Jahody jsou absolutně bez chuti a cena třešní? Raději nemyslet. Tak jsme se smířili s ovocnými šťávami a vitamíny v tabletkách. A najednou večer, když si manžel napustil vanu a k ní i přinesl talíř s ovocem, šel Adámek vyzvídat. Zkusil jednu kuličku růžového vína a světe div se, snědl jich 10! Takže ne zelené víno, ale jen růžové! Ne červená jablka, ale jen žlutá a pěkně oloupaná! V zimě koupené celkem slušné třešně ve slevě za 25 korun zhruba 30 plodů (5 z mističky pro hnilobu stejně vyhodím) a meloun za stovku, no nekupte to! A nesmím zapomenout na ananas. Ale co bychom pro zdraví našeho batolete neudělali! Jen si matně vzpomínám, jak v době mého dětství byly citrusové plody na příděl a banány, které jsem milovala, si moji rodiče zamlouvali u „strejdy zelináře“, výměnou za nedostatkovou dárkovou kávu nebo bonboniéru. Nu což, když už jsme byli v tom obchodě, přikoupila jsem ještě pár balíčků různých sušených plodů v jogurtu a čokoládě, aby měl i zdravé mlsání a zase mě překvapil. Na rozdíl od svého táty, má rád rozinky i když v jogurtu a vůbec to, že konečně začal mlsat něco jiného než bonbony, je úspěch. A že jsem za zdravé pochoutky nakonec v obchodě nechala pětistovku? Nevadí, hlavní je, že po půl roce přemlouvání konečně zase najíždíme na zdravější stravu. Tedy ne, že by jedl Adík nezdravě, co se týče mléčných výrobků a masa, máme splněno každý den na 100%, ale ovoce a zelenina zkrátka chybí. Tak snad už jsme na dobré cestě a doufám, že si časem zamiluje všechny druhy ovoce a zeleniny, jako já a manžel.

TIP:

Schovaná zelenina

Pokud chcete dítěti dopřát čerstvou zeleninu, kterou nejí, schovejte ji třeba do tvarohové pomazánky na chleba nebo do teplé omáčky na špagety. Fígl je v tom, že by neměla být vidět, proto ji nastrouhejte. Rajčata zase můžete nakrájet a v kečupu nebudou vidět ani cítit. Do bramborového salátu zase můžete přidat i neobvyklou zeleninu a jablíčko.

Schované ovoce

To samé co se zeleninou, můžete provést i s ovocem. Takový banán v pudinku nebo rozmačkaná broskev v jogurtu, je velká pochoutka.Zatočte ovoce do palačinky s jogurtem či šlehačkou, nebo ho zapečte jako zemlbábu a uvidíte, jak se po sladkém a zdravém obědě zapráší.

Máte i vy nějaký tip či recept, jak dostat do dětí ovoce a zeleninu? Napište nám ho. Nejlepší tipy a recepty budou otištěny v časopise a odměněny dárkem.