Očkovat proti TBC?

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku, díky které by se zrušilo přeočkování proti TBC, řídilo se přitom doporučením Světové zdravotnické organizace. Lékaři tento krok také uvítali, výjimkou jsou ale pneumologové. Ti se obávají, že pokud by došlo ke zrušení přeočkování, naroste počet dětí nemocných tuberkulózou.

Lékaři, kteří jsou proti zrušení přeočkování, argumentují hlavně otevřenými hranicemi, kudy k nám proudí nakažení cizinci ze zemí, kde ještě výskyt tuberkulózy není podchycený a je hlášen trvale vysoký výskyt nebezpečí této nebezpečné nemoci.

Argumenty pediatrů jsou ale také důležité. Podle nich vakcína proti TBC už není příliš účinná a díky ní se snaží jen snížit počet závažných případů. Navíc asi 10% novorozenců má často hnisavou reakci na místě vpichu, která se pak musí odsávat a miminka tak mají zbytečně bolestivé problémy. Některé státy proto na doporučení Světové zdravotnické organizace, přestaly očkovat proti TBC úplně.

Toto dohadování, zdá se, nemá řešení. Na jednu stranu může být nízký počet nakažených tuberkulózou právě díky důslednému očkování a pokud by se s ním přestalo, mohla by hrozit epidemie. Na druhou stranu zase u nás mohlo dojít k vymýcení nemoci a proto by bylo očkování zbytečné. To se ale bohužel nedá zjistit jinak, než opravdu neočkovat a za delší časové období srovnat výsledky. Ovšem za cenu toho, že to bude stát třeba život zrovna vašeho dítěte. To ale až v krajním případě. Určitě by se musely vyčlenit skupiny dětí, kterým by nemoc mohla způsobit závažné komplikace a ty očkovat povinně.

Bylo by tu ještě jedno řešení. Mnohé státy už od povinného očkování upustily a rodiče si rozhodují sami, proti čemu nechají děti očkovat a jestli vůbec. Pokud je nenechají očkovat, má to určité důsledky. Dítě má třeba problém s přijetím do školky nebo nesmí na školní výlety, což je ale logické, protože jsou více ohroženy závažnými infekčními nemocemi. Rodiče se ale můžou rozhodnout, jestli budou riskovat komplikace spojené s očkováním nebo pozdější možnost komplikované nemoci, která ale nemusí přijít.

I já jsem pro podobný systém u nás. Dovedla mě k tomu zkušenost, kdy syn špatně snesl očkování proti spalničkám, zarděnkám a . Z plného zdraví měl hned další den průjem a skončil v nemocnici (přečtěte si naše zážitky ve článcích V nemocnici). Při hledání informací jsem zjistila, že naše příbalové letáky obsahují jen minimum informací o komplikacích a i lékaři mi tvrdili, že se jen zrovna trefili do inkubační doby nějaké nemoci. Nedávno jsem potkala maminku s dítětem, které po stejném očkování, mělo stejné následky. A někteří můžou dopadnout ještě hůř. Ze zahraničí ale i od nás, jsou případy nevratných postižení či smrti. Někteří dokonce očkování přisuzují poruchy jako dyslexie nebo LMD. Jsem tedy pro to, aby rodiče byli informováni o všech možných důsledcích očkování i neočkování a aby se sami mohli rozhodnout. Já bych svého syna nechala očkovat i tak. Dokonce má skoro všechna nadstandardní očkování, jen bych si chtěla vybrat dobu, kdy ho očkovat nechám. Ta očkování, která mají nejhorší nežádoucí účinky je totiž lepší přesunout až po druhém roce života, ale to vám lékař neřekne a co hůř, bude se s vámi hádat a mávat vám před očima očkovacím kalendářem.

Co myslíte, zrušit očkování proti TBC nebo ne? A jste pro to, aby očkování nebyla povinná?