Nevzali vám dítě do školky?

 

Sepište odvolání

 

Proti rozhodnutí školky se můžete odvolat. Napište dopis přímo ředitelce školy, začněte pozitivně tím, proč jste si vybrali právě tuto mateřinku, pokračujte, proč by mělo být právě vaše dítě přijato (samozřejmě ty nejzávažnější důvody – práce, sociální komunikace s vrstevníky atd.). Nejprve ale zvažte okolnosti. Je vaše dítě dvacáté pod čarou? Tak zřejmě nemá cenu se odvolávat, pokud nemáte opravdu závažné důvody…

 

Porozhlédněte se po jiné školce

 

Školky v centrech měst bývají přeplněné, naopak na perifériích bývají volná místa. Obvolejte školky v celém městě a přilehlých vesnicích, popř. si zjistěte jinak, jestli mají volná místa. Poté můžete napsat na městský úřad odvolání proti nepřijetí s tím, že byste ráda umístila dítě do kterékoliv školky, kde je to možné. Budete mít větší šanci, že místo skutečně dostanete, byť budete muset dítko vozit dál od bydliště. V lednu pak můžete zažádat o přesun do bližší školky.

 

Počkejte si

 

Pokud přijetí do školky zrovna „nehoří“, zkuste vydržet do ledna, kdy se v některých školkách uvolní místa. Napište si žádost o zařazení dítěte do školky v lednu i za cenu toho, že budete muset od září platit je místo ve školce, aniž by ji dítě navštěvovalo.

 

Nabídněte sponzorský dar

 

Ne, nebudu vás navádět k uplácení, ale k normálnímu obchodu. Většina školek „honí“ každou korunu, chybí jim vybavení, peníze na pomůcky atd. Nabídněte ředitelce, že do třídy, kam by vaše dítě nastoupilo, nakoupíte např. nové skříňky, pomůcky na kreslení, hračky apod. v hodnotě třeba  5000 -10 000 Kč. Popřípadě můžete nabídnout peníze, které školce na zařízení věnujete (školky ale většinou chtějí spíše vybavení, protože s peněz je hodně papírování). Samozřejmě na tento obchod sepište smlouvu o sponzorském daru, aby bylo jasné, že nejde o úplatek.

 

Soukromé školky

 

Pokud vám ani jedna z možností zápisu do státní školky nevyšla, zkuste soukromé školky. Jsou sice drahé, ale nebudete je platit věčně. Zatímco ji vaše dítě bude navštěvovat, pátrejte po volných místech, kam můžete dítě přeřadit.

 

Sousedská výpomoc

 

Znáte maminku na mateřské, která si potřebuje přivydělat? Dohodněte se na hlídání vaší ratolesti. Vyjde vás většinou levněji než chůva a budete mít jistotu, že má zkušenost s dětmi a doma má pro ně vhodné hračky.

 

Mateřské centrum

 

Některá mateřská centra nabízí dopoledne bez maminky. Porozhlédněte se, jestli ve vašem okolí takové není. Dítě vám pohlídají většinou dopoledne v prostředí, které je vhodné pro děti a cena nebývá vysoká.

 

Pokud nic nevyjde a vy zůstanete doma s malým dítětem a předškolní ratolestí, nezoufejte. Má to jedno velké pozitivum, děti si vybudují skvělý sourozenecký vztah a navíc nebudou tak často nemocné. Dbejte na to, abyste měla vždy alespoň dvě hodiny denně čas jen na starší dítě. To mladší může třeba jít dříve spát apod.. Najděte staršímu dítěti kroužek, který bude jen pro něj, vyhledávejte aktivity, kde se sdružují stejně staré děti a doma mu vyčleňte prostor, kde mu mladší sourozenec nebude zasahovat do hry.

 

Pokud vám dítě nikde nevzali a vy potřebujete do práce, nezbývá, než se dát do boje a psát stížnosti na všechny strany, klidně zajděte na městský úřad s dítětem a hádejte se. Pokud tam přijdete se skupinou dalších maminek, jen tak vás nevyhodí. Bohužel i tady paltí, že pokud si budete jen stěžovat na diskuzních fórech a na pískovišti, nic se nestane a školky zkrátka nebudou.

 

Hodně štěstí.