Nesmyslné zákazy?

Poměrně často se setkávám s dětmi, které mají zakázané hraní s pistolkami. Jistě, každý psycholog vám dnes řekne, že malí chlapci jsou už od raného dětství směrovány reklamou k násilným hračkám, zatímco holčičky si pomalu zvykají na módní trendy. Ale zeptejte se mužů, s čím si hráli v době, kdy u nás reklama v té formě, jako dnes, neexistovala. Například můj manžel, který se řadí mezi Husákovy děti, si udělal provizorní pistolku z klacku, stejně jako jeho kamarádi, a poté se honili venku a hráli si na vojáky. Je to prostě normální klučičí hra a pokud je to baví, proč jim to zakazovat? Adík si s pistolkama hraje rád, ovšem stačí se ho zeptat a vychrlí ze sebe „hraní s pistolkama je hezký, ale jenom jako, opravdové pistole nejsou hezké, protože se s nima zabíjí.“ . Nedávno mě ovšem překvapil větou: „Kdyby na naši zahrádku zase přišel zloděj, vzal bych opravdovou pistoli a zastřelil bych ho.“ Skvělé, má v hlavě přesně srovnané dobro a zlo, už mi jen chybělo mu vysvětlit zákony a toto byla výborná příležitost. A tak už ve svých necelých čtyřech letech ví, co jsou zákony, kdo je tvoří a proč se podle nich musí všichni řídit. Kdybych mu hned na začátku bez vysvětlení zakázala pistolky, nikdy bychom se k tomuto tématu nemuseli dostat a hrozilo by, že mu ho vysvětlí někdo jiný a třeba špatně… Až přijde doba počítačových her, jsem opět připravená povolit, ale zároveň zavést pravidla a mluvit s ním o všem, co by ho mohlo mást.

Další zákaz, který nechápu, se týká sladkostí. Zastávám názor, že pokud není dítě tlusté nebo nemocné, určutě si nějaký pamlsek čas od času zaslouží. Ostatně praktikují to tak i ve školce. V dnešní době máme možnost si vybrat i zdravé pamlsky s vitamíny, bio dobroty nebo prostě můžeme doma něco upéct. Jistě je ale opět jednoduší dítěti veškeré mlsání, než se snažit najít alternativu a šmahem všechny sladkosti zakázat jako špatné. Už jste někdy viděli dítě, které od Mikuláše dostane taštičku s banánem a mandarinkou, zatímco jeho kamarádi se pyšní barevnými čokoládkami a bonbony?

Jistě, dnes je to hlavně o kamarádech, spolužácích…. Jeden něco přinese, druhý to chce také, a pro rodiče bývá nejjednoduší se ohnat morální hodnoutou a vysvětlit dítěti, proč prostě to či ono mít nemůže. Je jasné, že není dobré dopřát dětem úplně všechno, ale je nesmyslné něco zakazovat bez vysvětlení a někdy se prostě nepokusit udělat kompromis. Tím si pod sebou řada rodičů řeže větev, protože to zakázané zkrátka chutná nejlépe a nedělám si iluze, že většina dětí nedělá zakázané věci za našimi zády. Pro příklad nemusím chodit daleko. Když šel můj skoro čtyřletý syn Adík se svým kamarádem kousek za námi, slyšela jsem, jak spolu kluci mluví sprostě. Vynadali jsme jim a vzápětí Adíkův kamarád pronesl „pojď kus dál, ať nás mámy neslyší“.