Nemocnice udala rodiče!

Paní Hanzelková rozhodně nepatří mezi standardní šestinedělky. Sotva odrodila, už byla na odchodu. Tedy přesněji, začala se zajímat o negativní revers, aby mohla ze strohého nemocničního prostředí odejít a začít doma v klidu kojit mlezivem. Nikde by neměl být problém. Jde o tzv. ambulantní porod a v České republice, stejně jako ve většině zemí EU, je možné rodit ambulantně zcela legálně. Ovšem porodníci v Hořovicích mají na věc zřejmě jiný názor, problém je, že se neslučuje se zákonem o rodiči.

Eva je pochopitelně velká holka a z porodní kozy neutekla, naopak v byrokratické společnosti moudře a slušně požádala o vystavení příslušného dokumentu. Když jí ale lékaři ukázali záda a suše oznámili, že tři dny – tedy 72 hodin v porodnici zkrátka musí zůstat, ať se s tím vyrovná, poslechla a vyrovnala se s tím po svém. Využila totiž práva té velké holky, sbalila si SVÉ vlastní miminko a z nemocnice odjela.

Přestože porodnice dnes mají tak utěšeně plné stavy, že rodičky hekají a odpočívají i na chodbách, odchod paní Evy nebyl pro zdravotníky úlevou. Neslučoval s formulkami lékařské metodiky a lékaři si s ním tudíž naprosto nevěděli rady. Nemocnice přeci není holubník a svéhlavé rodičky je třeba potrestat. A tak rodiče udali.

Obvykle, vše řešeno právní cestou bývá nekonečným příběhem, ovšem o miminko Hanzelků se začal soud zajímat okamžitě. Jen pár hodin po porodu vyrušil novopečenou mámu a tátu zvonek. Za dveřmi mávaly úředním listem s čerstvým razítkem dvě sociální pracovnice a za zády jim blikalo světlo sanitního vozu, doprovázeného policejní eskortou. Seč byli rodiče v právu, museli se po právu vyděsit.

Jejich miminko prohlédl primář porodnického oddělení i přítomná dula a oba odborníci je uznali zcela zdravým, to však zdá se v Hořovicích nestačí. Paní Hanzelková podruhé sbalila tašku a s miminem na prsu se musela vrátit zpět do přeplněného pokoje porodnice, kde ji v noci bude budit pláč ostatních miminek a sestry naučí kojit podle norem. Vždyť jde přece o pacienta, tedy o toho, který takto nenadělá lékařům paseku v administrativě.