Největší dietní chyby

Hladovění

Mnohé ženy si myslí, že pokud chtějí zhubnout, musí současně i hladovět, ale tato teorie je zcela chybná. Samozřejmě, že pokud přestaneme jíst, zhubneme, ale nebudeme odbourávat tuky. Naše tělo bude ztrácet především tělesné bílkoviny. Hladovění vede k podrážděnosti, únavě, bolestem hlavy a k mnohým dalším problémům.V důsledku dlouhodobého hladovění dochází k deficitu řady vitamínů, minerálů a mohou se objevit také hormonální problémy, neurózy nebo jiné vážnější onemocnění. Organismu může prospět jen krátkodobý půst, jehož cílem není hubnutí, ale očista organismu a změna střevního metabolismu. Půst by však měl trvat pouze několik dnů a po jeho skončení je nutné opět pozvolna a plynule přejít na normální stravu.

„Zaručené diety“

Snad každá žena se alespoň jednou za život pokoušela držet nějakou zaručenou dietu.Význam a účinek mnohých diet je však velice sporný, protože většina diet směřuje k jednostrannému zatížení organismu, kdy se význam některých potravin přeceňuje. Dlouhodobé jednostranné stravování představuje významné riziko pro vznik osteoporózy a vede paradoxně  k dalšímu tloustnutí, protože organismus si dělá již zásoby z každého menšího sousta, protože se tak brání dalšímu hladovění.

Příjem tekutin

Naše tělo tvoří 60% vody, a proto je také  důležité přijímat v průběhu celého dne dostatečné množství tekutin. Denní doporučené množství činí 2,5 litru tekutin. Toto množství se zvyšuje při sportu, nadměrné fyzické činnosti a pobytu v teplejších klimatických podmínkách. Mnohé ženy vůbec nedodržují pitný režim a pak se snaží dohánět tento deficit jednorázovým pitím sklenice kávy nebo čaje. Rozhodně bychom se měli vyhnout nadměrnému večernímu pití, protože to zbytečně přetěžuje ledviny.

Energetický výdej

Abychom dosáhli co nejlepších úspěchů při redukci naší hmotnosti, měli bychom nejen dodržovat režim v jídle, ale také i přiměřeně sportovat. Je prokázáno, že při redukci hmotnosti pouze dietou, ztrácíme především vodu, sacharidy, bílkoviny a pouze v malém množství tukovou hmotu. Naše tělo je mechanismus, který nemá rád změnu. V případě, že snížíme energetický příjem, naše tělo se zachová tak, že se snaží hospodařit s málem, které dostává a v důsledku toho nejdeme s váhou dolů, pokud jsme dlouhodobě omezili energetický příjem. Hlavně mnoho žen dělá v tomto ohledu chybu a potom se diví, že očekávaný výsledek se vůbec nedostavuje.

Cvičení

Pokud chceme odbourat tuky, musíme hlavně cvičit. Pohyb působí na metabolismus tuků v těle a vede ke snížení hladiny lipidů v krvi a ke zmenšení objemů tukových zásob. Aby mohlo vše správně fungovat, musí být pohybová aktivita adekvátní našemu zdravotnímu stavu a fyzickým možnostem. Vhodné je volit aktivitu při níž se pohybujeme na 70 % maximální tepové frekvence. Pro naši orientaci se jedná o takovou činnost při které jsme schopni hovořit bez zadýchávání. Ideální je jogging, cyklistika, posilování. Zde platí zásada, že sportovat bychom měli nejlépe 3x do týdne po dobu 1,5 hod.

Nevhodné sporty při nadváze

Určitě nevhodné pohybové aktivity jsou ty, které obsahují mnoho skoků, prudké změny pohybu a nárazy.Vhodný není ani volejbal, náročnější aerobic, squash, tenis, step aerobic. Vhodné nejsou ani aktivity s vysokou tepovou frekvencí, protože ta nespaluje tuky, ale cukry ( spinning, kickbox, taebo atd.). Při výběru vhodné aktivity musíme mít na paměti, že není vhodné nadměrně přetěžovat klouby a vazy.

Základní zásady správného hubnutí

  1. Snižte energetický příjem (ne však více než na 5000kJ) a zároveň zvyšte energetický výdej
  2. Pravidelně sportujte
  3. Jezte pravidelně v malých dávkách (nejlépe je rozdělit si jídlo na pět porcí)
  4. Dodržujte pravidelný pitný režim (nejlépe 2,5 litru tekutin)
  5. Konzumujte raději potraviny s nižším obsahem tuku
  6. Nesnažte se upřednostňovat jedny potraviny na úkor druhých
  7. Jezte pomalu a jídlo pečlivě rozžvýkejte

Zdroj: doktoronline.cz