Nejčastější jména 2009

Mezi nejoblíbenějšími holčičími jmény je také Natálka a Eliška. „My jsme chtěli Terezku, jenže těch je hodně, i Elišek je dost, ale přeci jen jich je méně, takže jsme se rozhodli pro typické české jméno. Eliška je prostě naše princezna.“ Vypráví Eva o jejich výběru jména pro holčičku.

Ti kdo nechtějí mít pátou Terezku v ulici, volili staročeská nebo cizokrajná jména. Možná si s vámi na písku už brzy bude hrát Anežka, Amálie nebo Květa. Z cizokrajných jmen, rodiče volili třeba oblíbenou Sofii nebo Vanesu a méně obvyklé Mia, Katrin nebo Tanja. Ojediněle na svět v lednu přišly holčičky se jmény Charon nebo Vavara.

„Jak se jmenuje?“, zeptala jsem se dávného známého, kterého jsem potkala v obchodě s třítýdenní holčičkou. „Jasmína.“ Překvapila mě odpověď a celou cestu domů jsem si lámala hlavu, jak jí říkají doma..

A jak je to u kluků? Tady už druhým rokem předběhl oblíbeného Honzíka, Jakub. „Jméno se mi líbilo.“ Říká Petra. „Vůbec mě nenapadlo koukat do nějakého žebříčku a teď trochu lituju. Zatímco do porodu malého, jsem žádného Kubíka neznala, dnes slyším toto jméno na každém rohu, takže počítám, že jich třeba ve školce bude aspoň 5.“ Krčí rameny. Třetí příčku obsadil Tomáš.

I klukům ale dávají rodiče staročeská nebo cizokrajná jména. Oblíbený je například Alex nebo Oliver. Možná se ale také potkáte s Antoniem, Čestmírem nebo Vendelínem. Mězi ojedinělá jména, které rodiče v lednu svým chlapcům dali, je například Emanuel nebo Timotej.

„Už když dali mladý první vnučce jméno Viola, byla jsem z toho trochu nesvá, staročeská jména se mi prostě nelíbí.“ Popisuje babička Ivana. „O tom, že nesouhlasím ani s druhým jménem věděli, ale je to jejich volba, oni jsou rodiče. Druhé vnouče je Ctirad. Představte si to malé miminko a Ctirad. Ale už jsem se s tím srovnala a jsem zvědavá, jak se bude jmenovat další.“

TOP 20 podle Českého statistického úřadu:

holky kluci

1. Tereza Jakub

2. Natálie Jan

3. Eliška Tomáš

4. Karolína Lukáš

5. Adéla Filip

6. Anna David

7. Kateřina Ondřej

8. Barbora Matěj

9. Kristýna Adam

10. Lucie Vojtěch

11. Veronika Martin

12. Nela Dominik

13. Nikola Matyáš

14. Klára Daniel

15. Michaela Petr

16. Viktorie Marek

17. Marie Michal

18. Aneta Jiří

19. Sára Štepán

20. Ema Václav

Jak jste vybírali jméno? Dívali jste se i na žebříček oblíbenosti jmen?

Nenašli jste to své jméno? podívejte se na dalších třicet míst v žebříčku na www.czso.cz