Nedonošené děti

Jak pečovat o děti nedonošené či s nízkou porodní váhou?

Více jak 7 % dětí se v České republice rodí s nízkou porodní vahou do 2 500 g. Naprostá většina z nich jsou novorozenci nedonošení. Významnou problematiku představují závažné nezralostní stavy, zejména dětí s extrémně nízkou porodní hmotností pod 1 000 g. S tíží nezralosti stoupá riziko zdravotních komplikací s nejistou prognózou. Narůstá náročnost léčby, délka hospitalizace, ekonomické náklady. Nelze vyloučit pozdní následky nezralostních komplikací jako postižení pohybových, mentálních a smyslových funkcí a poruchy vývoje a růstu.

Díky pokrokům v neonatologické péči se prudce zvýšil počet nezralých dětí propuštěných do domácí péče. A není žádný důvod, aby se domácí péče o předčasně narozené dítě lišila od běžné péče o miminko. Prokrvení a teplota dítěte vás informuje, zda je teplota v místnosti optimální. První krátké procházky jsou vhodné záhy od druhého dne, pokud není počasí nepříznivé (horko, mráz). Dítě má být uloženo pouze ve vlastní postýlce, v mírně zvýšené poloze, lehce zavinuté. Monitor bezdeší není standardně doporučován.

Dítě by se mělo vyvarovat záklonu, rychlých pohybů, nadměrného hluku a světla. Mělo by být drženo ve stabilních polohách – vhodná je zavinovačka, klubíčko v náruči, šátek nebo baby vak. Pro rozvoj psychiky je nezbytná komunikace – zrakový kontakt a hlas rodiče, později hračky na pozorování a uchopování. Hlídejte stranovou symetrii podnětů. Doporučujeme trpělivost a individuální tempo, ale důslednost v dodržování doporučení, zejména rehabilitace. Pro hodnocení dítěte používáme korigovaný věk, tzn. dle termínu porodu nikoli data narození.

Původně nedonošené děti jsou obecně náchylnější k onemocněním, v raném období je vhodné omezit návštěvy. Většinou jsou zvoleny individuální termíny očkování. Také mohou mít problémy s příjmem stravy, intervaly mezi jídly lze částečně přizpůsobovat dle požadavků dítěte. Po kojení či krmení držíme pro odříhnutí ve svislé poloze. Nespěchejte s předčasným podporováním sedu a chůze, pro formování páteře je naopak důležité kvalitní pasení koníčků. Překulování a dokonalé lezení po čtyřech je přípravou na správnou chůzi. Dodržujte přiměřené oblečení a zdravou obuv.

Pro děti, které potřebují nejvyšší odbornou interdisciplinární péči a sledování, jsou zřízeny při perinatologických centrech Ambulance komplexní péče o perinatálně ohrožené děti. V těchto poradnách specialisté řídí další péči a doporučení pro zdárné ovlivnění vývoje. Rehabilitační úsilí v kojeneckém období je rozhodující pro konečný efekt.