Nebezpečné pronásledování

 

 „Z průzkumu vyplývá, že 18 % dotázaných lidí starších osmnácti let se setkalo s nebezpečným pronásledováním. Zajímavé při tom je, že 44 % lidí se s nebezpečným pronásledováním vůbec nesetkalo a 38 % neví, co je stalking,“ říká k výsledkům výzkumu autor výzkumu Tomáš Zdechovský.
„Stalking se projevuje opakovanými pokusy o navázání kontaktu, výhrůžnými a nátlakovými zprávami, vyhledávání fyzického kontaktu s danou osobou a také zneužíváním osobních údajů. Pachatel pronásleduje svoji oběť v důsledku smyšleného nebo reálného, ale již ukončeného, vztahu,“ popisuje stalking lékařka Vladana Skutilová z královéhradecké fakultní nemocnice.

Dubnového výzkumu se účastnilo 1091 respondentů po celé České republice. Celkem 544 mužů a 547 žen.
 
Se stalkingem se častěji setkaly ženy než muži
Desítky smsek týdně, sledování na ulici, noční telefonáty – to jsou jen některé projevy nebezpečného obtěžování, které znepříjemňují život každé čtvrté ženě. „Jedna žena se mi svěřila, že její bývalý přátel ji posílal denně dvacet sms, kde jí opakovaně sdělovat, že si ublíží, pokud se k němu nevrátí. Po několika měsících, kdy měla strach z každého pípnutí telefonu, to psychicky nevydržela a zhroutila se,“ přibližuje případ stalkingu lékařka Vladana Skutilová. 

Stalking patří od ledna loňského roku mezi trestné činy. Zákonodárci tak reagovali na tlak veřejnosti a na opakované případy tohoto jednání.  Pachateli hrozí za nebezpečné pronásledování až jeden rok vězení. Podle odborníků je však zákon proti nebezpečnému pronásledování nedokonalý a proto navrhují jeho úpravu.