Nebezpečné hračky

revolver-v-meritku-981n

Pistolka (revolver) s laserem

5 in 1 LASER FLASHLIGHT. Pistolka je laserovým zařízením vyzařujícím viditelné, červené světlo a po stisknutí spouště vydává ránu (elektrický výboj). Žádné další údaje na laserovém zařízení nejsou uvedeny.

Vzhledem k tomu, že výrobek není vybaven žádnými informacemi o použití a bezpečnostních varování, nelze vyloučit jeho použití dětmi. Navíc výrobek není ani opatřen určením třídy laserového zařízení a bezpečnostním varováním vztahujícím se k použití laseru a případných ochranných prostředků, nelze vyloučit, že může dojít k poškození lidského zdraví (zraku). 

Na základě provedeného posouzení lze konstatovat, že výrobek nesplňuje obecné požadavky na bezpečnost výrobku a je tedy výrobkem nebezpečným.

Z výše uvedených důvodů vydá Česká obchodní inspekce zákaz prodeje výrobku a příkaz ke stažení z trhu. 

jezatymicek

Jo – Jo míček ježatý se světélkem a korálky

Výrobce i dovozce toho výrobku nejsou dosud známy. 

Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je více než pravděpodobné, že nastane situace, při které může dojít k poškození zdraví. Hrozí nebezpečí spolknutí, vdechnutí a případně zadušení dítěte malými částmi a dále nebezpečí uškrcení způsobené šňůrou na hračce, která může vytvořit smyčku okolo krku. 

480 mm, kdežto požadavek normy je do 380 mm. 

Česká obchodní inspekce proto zakázala prodej uvedeného výrobku a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhnul předmětný výrobek z trhu.

hroch-v-sacku

Bobtnavá zvířátka

Výskyt výrobku zjistili inspektoři inspektorátu České obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského a jedná se o Bobtnavá zvířátka „Oceanic animal grow“: delfín rovný, delfín tvarovaný a hroch. 

Uvedené hračky jsou původem z Číny a byly zjištěny v prodeji balené jednotlivě na kartě v celofánovém sáčku.  Na obalu je uveden z jedné strany název a EXPAND 600 % SIZE. Na druhé straně obalu je uveden návod k použití a to pouze v anglickém jazyce a symbol pro varování týkající se věku dítěte (nevhodné pro děti do 3 let). 

Po provedeném posouzení bylo zjištěno, že tyto výrobky nesplňují požadavky na bezpečnost hraček.

Hračka se celá vejde do válce pro malé části a v případě polykání hračky hrozí nebezpečí dušení dítěte. Při spolknutí může navíc dojít k nabobtnání výrobku v zažívacím traktu a způsobit tak vážné zdravotní problémy.  

Hračka nesplňuje základní požadavky k uvedení výrobku na trh stanovené zákonem o technických požadavcích na výrobky, a proto bylo na výrobek vydáno ochranné opatření ve smyslu zákazu uvádět výrobek na trh a dále ho distribuovat. Současně byl uložen i příkaz stažení výrobku z trhu.  

kocarkpanenky

Kočárek pro panenky

Přesné označení výrobku původem z Číny je Kočárek pro panenky No. 7700-010 EAN: 4561234581834

Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je více než pravděpodobné, že nastane situace, při které může dojít k vnějšímu i vnitřnímu zranění dítěte.

 Na hračce je jen jedno blokovací zařízení, které se při rozložení nezaklesne a při zborcení celého kočárku může dojít ke skřípnutí prstů na bočních stranách konstrukce. Trubky kočárku navíc nejsou vůbec zakrytovány a vyčnívají ostré okraje. Snadno oddělitelná kovová neopracovaná osička koleček pak představuje další vážné nebezpečí poranění vnitřních orgánů při náhodném spolknutí.

 ČOI zakázala prodej uvedeného výrobku a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhnul předmětný výrobek z trhu.

 

chrastitka

Sada osmi druhů barevných plastových chrastítek Baby Rattle Set 

 Země původu: výrobce ZhinXin Čína

Příčiny nebezpečnosti: Při běžné manipulaci s chrastítky dochází k :

– volnému vytažení plastového proužku krytu baterie

– rozlomení průhledných koulí, vysypání malých kuliček a k prasklinám

– uvolnění koleček nasunutých na kovové ose (přístupné kovové osičky, praskliny)

– odlomení jezdce a vzniku ostrých hran

 – rozlepené spojů a vytvoření pohyblivých štěrbin

ČOI zakázala prodej uvedeného nebezpečného výrobku a následně distributor přijal opatření, na základě, kterého stáhnul předmětný výrobek v trhu. 

hopsadlo

Hopsadlo Nosorožec vyrobený z měkčeného červeného plastu.

Země původu: Čína 

Příčiny nebezpečnosti: 
Zjištěná nadlimitní hodnota esterů kyseliny ftalové ( 18,5 % ).

ČOI zakázala prodej uvedeného nebezpečného výrobku a následně distributor přijal opatření, na základě, kterého stáhnul předmětný výrobek z trhu.

mackaci-micky

Mačkací míčky

Na základě informace o výskytu nebezpečného výrobku oznámeného v mezinárodním výstražném systému RAPEX, byl v obchodní síti České republiky nalezen Mačkací míček ( červený a zelený ) z měkčeného PVC . 

Výrobce (dovozce): neznámý

Dodavatel: neznámý

Výsledek zkoušky prokázal uvolňování ftalátu, obsah 21,2% hm esteru kyseliny ftalové, limit pro hračky je přitom 0,1% hm! 

V rámci probíhajícího správního řízení byl vydán pokyn k zastavení prodeje. 

Pokud některou z hraček vaše dítě dostane, můžete je vrátit zpět tam, kde jste je koupili a vrátí vám peníze. Přestože by většina z nich měla už být stažena z trhu, je více než pravděpodobné, že je například na tržnicích, koupíte. Nakupujte proto hračky jen u ověřených a spolehlivých prodejců a vždy si schovejte doklad o koupi. Dopřejte vašim dětem šťastné a bezpečné Vánoce!

Zdroj: www.coi.cz