Nebezpečí na sjezdovkách

Na základě oznámení z evropského výstražného informačního systému o nebezpečných spotřebitelských výrobcích RAPEX, ČOI upozorňuje, že na trhu ČR je v nabídce pro spotřebitele výrobek, který představuje závažné riziko a je výrobkem nebezpečným. Helma je označena jako přilba pro sjezdové lyžování s názvem: RAZIER. Na štítku přilby uvedeno: YJ – 2. Datum výroby uvedené přímo na výrobku je VII/07. Helma je vyrobena v Číně a prodává se v růžové a žluté barvě.

Z posudku zkušební laboratoře vyplývá, že výrobek nevyhověl stanoveným požadavkům při zkoušce pevnosti a účinnosti uchycení náhlavní vložky. Z provedených zkoušek vyplývá, že u jednoho ze zkoušených výrobků došlo při provádění zkoušky k vytržení podbradního pásku z uchycení ve skořepině. U druhého vzorku došlo k sesmeknutí přilby z makety hlavy. V případě pádu může tedy vzhledem ke špatné funkci upevňovacího systému dojít k úrazu. ČOI zakázala prodej uvedeného nebezpečného výrobku, ale pokud máte helmu doma, rozhodně s ní na svahy nevyjíždějte a vraťte ji svému prodejci.

 

Pokud chcete chránit své děti a kupujte bezpečnostní prvky na lyže jen v kvalitních specializovaných obchodech. Při lyžování může snadno dojít k úrazu s trvalými nebo smrtelnými následky. Měli byste si chránit hlavně hlavu a záda. Na ta se používá vyztužený bederní pás. Ve specializovaných prodejnách seženete i kalhoty s vyztuženými místy, která jsou nejvíce ohrožena při případném pádu. Na kvalitním bezpečnostním vybavení rozhodně nešetřete, vyjde vás sice na tisíce, ale zdraví nebo život si nekoupíte.