Nazí před dětmi?

„S přítelem jsme se seznámili na nudapláži.“ Vypráví Simona. Moje kamarádky to nikdy nechápaly, říkali, že přeci před mužem musí mít nějaké tajemství, i když je to ten nejtintěrnější kousek prádla, jakým jsou například i plavky. S přítelem to vidíme jinak. Právě tím, že se odhalujeme, dáváme najevo, že nemáme žádná tajemství, nic neskrýváme. I náš vztah je od začátku upřímný. I když jsme se viděli nazí hned při seznámení, nijak to neurychlilo naše první intimnosti. Milovali jsme se poprvé až po půl roce. A tak svým kamarádkám můžu s klidem říct, že je sice partner nahé neviděl hned první den, ale o to víc urychlili sex, protože je přirozené, že když se dva zamilují, chtějí svůj protějšek vidět nahý. Když jsem rodila, chtěli mi obléct andělíčka a dostala jsem vynadáno, že jsem si nepřinesla nějaké tričko k porodu, nakonec jsem si prosadila, že chci rodit nahá, vždyť i to bylo vždycky přirozené! Díky tomu jsem se svým miminkem měla intenzivní kontakt hned po porodu, nikde mi nepřekážela zbytečná látka. A tak jsem to měla i s druhým dítětem. Po návratu z porodnice, jsem většinu času také trávila nahá. Nejen, že mi nebylo vedro, ale rychleji se mi hojilo i šití. Díky „větraným“ prsům se mi netvořily žádné bolístky a prostě mi bylo fajn. Pokud není zima, chodíme i doma nazí, našim dětem necháváme svobodnou volbu. Sedmiletý Míša, preferuje trenky a čtyřletá Hanička, volné tričko, ale v létě chodí i oni nazí. Od mala nám nedělalo problém se před dětmi koupat a otevřeno jsme měli vždy i na záchod. Tím, že nás viděli, měli touhu to zkusit také a tak se naučili brzy být bez plen. Snažíme se dětem vysvětlit, že nahota je přirozená, ale ne pro všechny, dnes už to chápou, ale byly doby, kdy se u nás návštěvy na záchodě zamykaly, protože jim tam děti prostě zvědavě lezly. Nemyslím si, že by třeba díky nahotě, začaly dříve se sexem, naopak z nich vyrůstají otevřené děti, které nejsou zatížené tabuizováním přirozenosti a vědí, že se nemusí stydět. Učíme je, dívat ano, sahat ne, i když bývalo období, kdy chtěli zkoumat, nevyhnuly jsme se dotyku, ale když jsme jim to řádně vysvětlili, už zkoumali jen každý to své. Také je pro mě tabu porod před dětmi, jako to mají v Americe, to si myslím, že je opravdu extrém. Myslím, že naše děti se díky nahotě vyhnou nemoci jako anorexie a tak podobně.“ Usmívá se Simona.

„Moje děti mě neviděli ani v plavkách.“ Vypráví Lída. „Za svou postavu a hlavně strie, se stydím. I dříve jsem byla stydlivější a třeba kojení na veřejnosti? Noční můra. Pokud jsem musela s dětmi ven na delší dobu, mléko jsem si doma odstříkala. Děti ví, že mi nesmí do ložnice a na záchod a do koupelny se zamykám. Když jdeme k vodě, nosím šaty a do vody s dětmi chodí manžel. Samotnému mu vadí, že to přeháním, ale co je na tom? Namyslím, že je důležité, aby děti mámu viděly v celé své kráse.“ Krčí rameny Lída.

U Aleny to mají půl na půl. „Když je vedro, nedělá mi problém doma chodit ve spodním prádle. Manžel chodí doma jen v trenkách. A tříletá Alenka? Ta třeba jen v tričku. Do koupelny i na záchod za mnou chodí běžně, vyháním ji, jen když mám své dny, nemusí vidět všechno. Nahota je sice přirozená, ale v civilizované době, je potřeba se samozřejmě trochu zakrýt. Nikdy bych nešla třeba přes město jen ve vrchním díle plavek a sukni, jako to občas vidím, ale u jiných mi to nevadí. U moře se opaluju nahoře bez a Alenka je na to tak zvyklá. I manžel se nestydí být nahatý před Alenkou a tak když ještě neměla moc rozumu, docházelo ke komickým situacím. Mě tedy nezkoumala, je to asi tím, že mohla prozkoumat sebe, ale tátovi za něj jednou zatáhla, když vylezl z vany, říkala tomu zvoneček, že dělá bim bam.“ Směje se Alena. „Vzpomínám si, že bývala doba, kdy se k psychologovi chodilo i s tím, že si dítě své pohlavní znaky zkoumá, ale tohle má samozřejmě Alenka dovoleno, je to přirozené a když ji přistihnu, jdu pryč, aby na to měla klid. Vždyť my jsme taky zkoumali a nechci, aby mé dítě mělo špatné svědomí, že dělá něco špatného.“ Uzavírá Alena.

A jak to máte s nahotou doma či na veřejnosti vy?