Na tom našem dvoře

„Jak si může někdo dovolit, aby veškerou činnost dvorků omezil na nějaké krákorání?“ durdil se. „Máme tu snad jenom slepice a kohouta? Kdo může tvrdit takové nesmysly? Nemáme tu snad kozí chlívek, nelibují si u korýtka čuníci? A nehýká tu oslík, nepřežvykují kravičky v maštali, nedupají ve stáji koně? A co nahoře, pod střechou, nevrkají tam snad něžně holoubci?“ Jelikož byl ten dvorek opravdu moudrý, nespoléhal se toliko na vlastní rozum, nýbrž svolal sjezd všech dvorků, které existovaly na dosah.

Nějaký čas to trvalo, avšak posléze se jich sešlo téměř dvacet. To jsme rády, pochvalovaly si ty velké i malé dvorečky, že jsme se tady tak pěkně setkaly. A když si to pochvalovaly dvorky, zalíbilo se to i vesnicím a též vesničkám. Starostové těchto vísek uspořádali sněm. Považovali však za nutné dát celé té výjimečné záležitosti nějaký řád. Nejdříve se o něm dohadovali, či spíše přeli, avšak po pár dnech je to omrzelo a dohodli se, že si pozvou na radu nějaké chytré zvíře. Aby žádné neurazili, provedli tajné losování. A aby na nikoho nezapomněli, vzali si na pomoc živočichopis. Pochopitelně z něj nepřevzali slony, žraloky, medvědy, tygry a jiné šelmy, ba ani lišku, která se na dvorek rozhodně nehodila – či spíše, nebyla by tam vítána. A kdože jim to vyšel jako zvláště velký kujón? Zkuste hádat – neuhodnete.

Vylosovali totiž živočicha, na kterého si předtím ani nevzdechli. Byl jím malý pejsek, zrzavý jezevčík s bystrýma očima. „No tohle“, divili se někteří starostové, jak ten nám může poradit?“ Ale co zbývalo? Vydali se tudíž za tím čoklíkem, který patřil staršímu pánovi v jedné malé vísce blízko lesa. Kupodivu se setkali s pochopením. „Klidně si ho můžete půjčit, on se rád proběhne a já s ním aspoň nebudu mít práci. On si totiž chce v jenom kuse hrát a také by pořád žral.“ Pejsek radostně vrtěl ocáskem, když se dověděl, jaká zábava ho čeká. Starostové ho přivezli na onen rozhořčený dvorek a vysvětlili mu, co se od něj očekává.

Bystrý jezevčík to hned pochopil, ale vyžádal si chvíli na rozmyšlenou. „Jen si to rozmysli,“ souhlasil dvorek, který dal do pohybu takový kolotoč. Jezevčík s bystrýma očima se mu totiž hned zalíbil. Mazaný pejsek po chvíli řekl: „Myslím, že bychom měli jít po stopě těch výmyslů. Jsou určitě hodně staré a dvorkům nerozumí. Až je najdeme, dáme jim na vybranou: buď někam zalezou a už o nich nebude ani slyšet, nebo jim uděláme pořádnou ostudu. Vyhlásíme, že jsou plody duševní zaostalosti, které mohou naslouchat pouze ještě větší hlupáci, než jsou ony samy.“

Bůhví, jak se to stalo, snad se ony výmysly doslechly, kdo a proč po nich pátrá, avšak jisté je, že po nich od té doby nebylo ani slechu. Nevěříte? Pak tedy zkuste vymyslet si něco chytřejšího. A pokud se vám to podaří, dejte nám vědět.