Na slovensko s EURY

Místo tisícových bankovek, dostávají lidé na Slovensku výplaty ve stovkách, ovšem EUR. Nemusí teď řešit výměnu peněz při cestách do zahraničí a řada jich je za „tvrdou“ měnu ráda. Na druhou stranu ale budou zvlášť teď v krizové době na „houpačce“. Jednou si za EURA nakoupí výhodně, podruhé už můžou prodělat. Navíc se Slovákům opět vrátily drobné mince, které se zvlášť starším lidem špatně rozeznávají. A ještě jeden negativní dopad měla EURA na Slováky. Ti, kteří zneužívají sociální dávky, berou stovku jako stovku. Nějak jim nedojde, že ta stovka EUR, jsou vlastně tři tisíce. A tak nakupují o sto šest a za dva dny nemají nic. Kdo zná tyto případy, je mu jasné, že dětem toho moc nekoupí, spíš si koupí alkohol, cigarety, půl prasete a dva dny slaví. A co vy, chtěli byste EURA i u nás?

„No já tedy ne.“ Říká rozhodně 38-letý Milan. „A hlavně ne v téhle nejisté době. EURO jednou má hodnotu a podruhé ne, teď si ještě můžeme vybrat, jestli měnu koupit či ne, ale když už ji budeme mít na stálo, budeme muset řešit, že na hodně věcí nedosáhnem. Jsem pro EURO jen pokud by se současně s ním srovnaly i platy. Vždyť teď bych bral kolem 900 EURO, to je výsměch. Na západě mají průměrně dvakrát tolik a nájmy jsou kolikrát ve stejné výši. Navíc se obávám, že přechod na EURO by přinesl další zdražení a obchodníci by využívali toho, že si lidé nebudou chtít přepočítávat každou položku. A taky si myslím, že česká koruna je jedna z mála věcí, která nám ještě zbyla, jinak jsme všechno prodali.“ Rozčiluje se Milan.

„Mě je to jedno.“ Říká maminka Tina. „Peníze jako peníze a stejně nás to nikdo nenechá rozhodnout. Zase bych se nemusela starat o výměnu a přepočítávání a ať bych jela kamkoliv, mohla bych sáhnout do peněženky a platit „našimi“. Jen by mě zajímalo, podle jakého kurzu by se to přepočítávalo. Vždyť podle současného, bych měla mateřskou necelé tři stovky EUR a to e tedy fakt nic.“ Uzavírá Tina.

„U nás už s tím Romové kšeftují.“ Vypráví Ilona. „Jakmile k nim přijedou příbuzní ze Slovenska s EURY, tak to jdou hned někomu prodat pod cenou, protože byl teď velký kurz a vyplatilo se jim to. Ať už EURA budou nebo ne, bude to pořád stejné. Poctiví lidé budou mít pořád málo a vyžírkou na tom ještě vydělají.“ Povzdechne si Ilona.

A co vy, jste pro EURA nebo ne? A co říkáte na to, že se na ně Slováci tak rychle vrhli?