Babyboom? Nejsme připraveni!

Z vyšší porodnosti těží obchodníci s dětským zbožím, kterým se několikanásobně zvýšily tržby. Také se začalo objevovat stále víc míst, kde se provozují cvičení pro těhotné a aktivity pro kojence a batolata. Všichni se chtějí na maminkách „napakovat“, dokud to jde. A maminky kupují předražené oblečky, zájem je i o nošené značkové zboží, nejlehčí, nejskladnější a nejpraktičtější kočárky, elektronické chůvičky, úžasné postýlky, které rostou s dítětem, roztomilé zavinovačky s kraječkami, lahvičky, které „zaručeně“ napodobují sání z prsu a různé multifunkční hračky. Zkrátka neváhají sáhnout po všech moderních vymoženostech, které trh nabízí, přestože mnohdy zjistí, že je vlastně příliš nevyužijí. Oblečení má miminko na sobě měsíc a už je mu malé. Z perfektního hlubokého kočárku je neskladný sporťák, v zavinovačce nechce miminko vůbec být a u lahvičky dítě zpohodlní tak, že už z prsu nechce pít. Všechno tohle vím z vlastní zkušenosti a stejně jako mě radily ostatní maminky, i já radím ostatním maminkám, ať nešílí a kupují s rozmyslem a ne předražené věci. Ale co naplat, když všude na vás „pomrkávají“ ty úžasné minivěcičky na to malé stvoření.

 

Ano, díky babyboomu obchodníci vydělají a také maminky si můžou vybírat z mnohem více aktivit pro sebe i miminko, než tomu bylo třeba před pěti lety. Ale babyboom má i svou stinnou stránku. Už teď si v některých městech musíte rezervovat porodnici, abyste měla vůbec kde porodit, co nás ale čeká za dva, tři roky, až silné ročníky 2007, 2008 půjdou do školky?Už teď je problém ve velkých městech škloku sehnat a v budoucnu možná budete muset tu a tam někomu strčit pár stovek a možná tisíc do kapsy, aby vaše dítě umístili. Školky se totiž, pro malý počet dětí, v minulých letech rušily, takže na takový babyboom jich bude opravdu málo. Děti, které se neumístí ve vytipované školce, budou muset dojíždět i desítky kilometrů daleko do školek na okrajích měst nebo až za městy. A školy? Tam to bude podobné. Pochybuji, že by nějak zvlášť odmítaly žáky, ale ve třídách opět bude sedět 30 dětí, takže pokud dítěti nezaplatíte soukromé hodiny nebo ho doma sama nebudete doučovat, ze školy příliš chytré nebude. Určitým východiskem budou soukromé školky a školy, ale ty si nemůže dovolit každý. Bohužel si tohoto problému zatím nikdo příliš nevšímá. Politici si plácají po ramenou, jak je skvělé, že se konečně podařilo zvýšit porodnost a za tři roky se budou chytat za hlavu, proč nikoho nenapadlo, že nebudou školky.

 

Ale přeci jen mám pro vás maminky jeden typ. Běžte se zeptat do té „své“ školky, jak dopředu se dá zapsat dítě a pokud vám řeknou přesný termín, neváhejte vyrazit brzy ráno. Je lepší si jeden den přivstat, než v pět ráno vláčet dítě přes celé město, abyste se dostala včas do práce.

 

Vzpomenete si, co zbytečného jste svému prckovi koupili? Už jste uvažovali nad tím, kam bude chodit vaše dítě do školky? Myslíte si, že by se problém přeplněnosti školek a škol, měl řešit už teď? A jak?