Muž na rodičovské?

„Ono to nezáleží jen na tom, jestli bych chtěl na rodičovskou já.“ Odpovídá na zapeklitou otázku Petr. „Dnešní ženy, mezi které se hlásí i moje manželka, chtějí kojit do dvou let a přestat jen kvůli tomu, že by šla do práce? To by se muselo pořádně promyslet. Rodičovskou bych asi zvládal, ale tak napůl. Starost o Petříka by byla v pohodě, ale domácnost nevím, nevím. Ještě bych uvařil a umyl nádobí, ale pořád nechápu, kdy manželka stíhá prát, žehlit, vysávat a dalších milion drobností o kterých ani nevím, že se dělat musí. Každopádně máme doma nepořádek jen málokdy a až když tam je, tak si uvědomím, co všechno se doma musí a to bych asi nezvládal.“ Krčí rameny Petr.

Jindra, který má doma roční dcerku, je o poznání odvážnější. „Já pořád nevím co ty ženský na rodičovský dělají. Starají se o děti, domácnost a všechno si můžou naplánovat tak, že jim ještě zbude čas na tlachání s kamarádkami. To by se mi taky líbilo. Já místo toho dřu v práci, abych rodinu uživil a ještě dostanu vynadáno, že jsem doma s rodinou málo. Kdybych měl nějakého kamaráda, který by taky šel na rodičovskou, klidně bych šel. Aspoň bych si trochu odpočinul, pokecal s kamarádem a našli bychom určitě i hodně aktivit, které se dají dělat s dětmi. Třeba u druhého dítěte na rodičovskou půjdu, to se ještě uvidí.“ Přemýšlí Jindra.

„Já jsem si to vyzkoušel.“ Vypráví Miloš. „Vzal jsem si měsíc volno, když se malá narodila. Je škoda, že se u nás musíte s šéfem dohadovat, zatímco v severských zemích tohle funguje automaticky. No a pak když bylo Haničce půl roku, o práci jsem přišel a zůstal doma. Lucka měla možnost si přivydělat na půl úvazku jako uklizečka, sice to bylo pod úroveň jejího vzdělání, ale peníze jsme potřebovali. A tak jsem se skoro celý den staral o Haničku, zatímco Lucka vydělávala a obstarávala věci, které jsem dříve dělal já. Myslel jsem, že to bude v pohodě, ale ze začátku jsem to fakt nezvládal. Uklidit, uvařit, x krát přebalit nakrmit a do toho ještě procházky, pravidelné plavání, no bylo toho tolik, že jsem večer padal jako po šichtě. A to mě čekala další, ještě večer všechno sklidit, aby to ráno zase nebylo poznat… Naštěstí mi Lucka taky pomáhala, ale dodnes nechápu, jak to všechno stíhá. Práci jsem si našel za půl roku a 8 hodinová šichta u pásu mi přišla jako odpočinek.“ Uzavírá Miloš.

Co si myslíte o mužích na rodičovské? Mělo by jich být víc? Zvládnou to?