Miluji či mám rád?

Začnu tedy tím naším, mám ráda čokoládovou zmrzlinu, napínavé knížky a alternativní filmy. Svého syna přeci nemůžu postavit do stejné roviny s těmito věcmi. A tak ode mě každý den slyší, že ho miluji. Někdy mu to řeknu přes den, většinou, když už se svému batoleti po desáté snažím vysvětlit, že něco nemůže, on se vzteká a pak se uklidní. V tu chvíli mu řeknu „Víš, že tě miluju a právě proto tohle nemůžeš.“ Rozhodně mu nezapomenu svou lásku vyjádřit před spaním, kdy mu říkám: „Miluju tě hrozně moc a přeju ti dobrou noc.“ Pomalu se to k mému nadšení tuto větu učí také. Je pro mě důležité, aby uměl své city vyjadřovat. U nás doma se to nikdy moc nevedlo a pamatuji si, kolikrát jsem o svých rodičích pochybovala a dodnes občas neumím ani manželovi svůj cit vyjádřit.

Tereza, máma čtyřletého Dominika a roční Ely v tom má také jasno. „Nedávno jsem se koukala na americký film, kde si dva dospělí bratři dali pusu a řekli si, že se milují. Popravdě mi přeběhl mráz po zádech. Bylo to takové nepřirozené, divné. Dětem říkám, že je mám ráda a i ony si to říkají. Ela se naučila své „Láda“ a Dominik jí odpovídá, „Taky lád“. Přítelovi samozřejmě říkám, že ho miluji, ale své rodiče mám opět „jen“ ráda. Milovat pro mě znamená milenecký vztah, kdy dva lidé mezi sebou mají i intimní život a to se svými dětmi přeci nemám.“ Uzavírá Tereza.

Muži mají úplně jiný pohled na city. „Svého syna asi miluju nebo ho mám rád, ale jako chlap tohle prostě neříkám. Neříkám to ani manželce, tak proč dítěti?“ Říká Jára, táta šestiletého Ondry. „U nás doma se na to nikdy nehrálo a taky jsem vyrostl. Myslím, že stačí, když jak ženě, tak Ondrovi, řeknu miláčku nebo zlatíčko, vždyť v tom je citu až až, proč ještě plýtvat prázdnými slovy a říkat, že je miluju? Ovšem pokud Ondra někdy bude nejistý a bude se mě ptát, jestli ho mám rád, samozřejmě mu řeknu, že ano, stejně jako manželce říkám „Já tebe taky“ na její „Miluju tě“.

A co vy? Milujete nebo máte rádi své děti? Jak si vyjadřujete city v rodině?