Mateřskou mi přidělili!

První dítě jsem počala až po třiceti a další dvě následovaly v rychlém sledu, nebylo už na co čekat. Ještě při práci jsem studovala vysokou, ale pak se hned vdala a nejdůležitější diplom pro mě byl učit nejdříve své vlastní děti. Jako trojnásobná máma bez možnosti hlídání jsem věděla, že i s třetí dcerou zůstanu doma. Všechny jsou ještě malé a i když dvě starší už mohou chodit do školky, vyplatí se mi je nechat ještě všechny u sebe, jelikož se lépe zabaví a nenosí na miminko zbytečně infekce.

Když jsem šla na úřad nahlásit variantu mateřské u třetí holčičky, o týden jsem se zpozdila a bylo mi jasné, že si vybírat nebudu moci. Paní v okénku mi moji domněnku potvrdila: „Mateřská vám bude vypočítána a přidělena,“ a dala se do vyplňování dotazníků. Alespoň si s tím nemusím lámat hlavu, říkala jsem se, ale to jsem netušila, že ani na jednu z finančních variant nebudu mít nárok.

Mateřská z jednoho platu?

„Tak podle pracovní smlouvy máte nárok pouze na jednadvacet měsíců?“, poslala mi úřednice škvírkou pod sklem lejstro. „Tady prosím podpis!“ Automaticky jsem vzala do rukou tužku na pružince, ale pak se zarazila. „Promiňte, já jsem slyšela, že říkáte jednadvacet měsíců, ale dcerce je třiadvacet týdnů.“ Paní si mne přes sklo změřila zvláštním pohledem. „No, já jen aby nedošlo k omylu,“ pípla jsem opatrně. Paní našpulila nesouhlasně rty: „Podle paragrafu máte nárok na jednadvacet měsíců mateřské. My se tady řídíme posledním zaměstnáním. Pobírala jste příspěvky od zaměstnavatele a státu a mateřská se vám nyní zkracuje.“

Nechápala jsem, pracovala jsem před mateřskou jako zdravotní sestra v jistém sanatoriu. Jakmile jsme zjistila, že jsem v jiném stavu, automaticky jsem musela odejít na rizikovém těhotenství. Gravidita sice probíhala v pořádku, ale rizikové bylo prostředí. „Smlouvu se zaměstnavatelem jste neobnovila…“ pokračovala úřednice. „Promiňte, ale to dost dobře nebylo možné,“ skočila jsem neslušně do monologu: „Mám teď třetí holčičku, té nejstarší jsou čtyři a půl, jsem na mateřské už pět let…“ Paní povytáhla obočí, jako by jí to snad mělo zajímat a mně bylo jasné, že se více nedozvím. Za mnou stála fronta čekatelů a já si lámala hlavu, jak s touto informaci přijdu domů?

Můj muž je sice pracant, dálkově dostudoval, aby mohl povýšit, ale z jednoho platu rodinu logicky neuživíme. „Necelé dva roky! A co pak?“ vyděsil se. „To se máme jít pást?“ Začali jsme přemýšlet na koho se obrátit a zjistili jsme, že nejsme sami a podobně byrokraticky znevýhodněné rodiny řeší svá práva přes ombudsmana. A co vy?