Máte se ráda?

Vyrazila jsem nakoupit prckovi nějaké oblečení, a když jsem už po páté nakoukla do výlohy se spodním prádlem, řekla jsem si, že bych si třeba mohla koupit nějakou pěknou noční košilku, místo vytahaných triček. To by přítel koukal! Vešla jsem a hned se na mě vrhla prodavačka. Řekla jsem jí svou představu, ale bohužel nic takového neměla. „Tak zkuste korzet“ vyhrkla na mě a vybalila krásnou krabici s nádherným bílým krajkovým korzetem. Chvíli jsem si ho měřila pohledem a vzpomněla si, jak jsem před pár měsíci podobný zkoušela. Udělal mi krásná prsa, štíhlý pas, ale to, co se nevešlo do korzetu, se vyvalilo pod ním. „To asi pro mě nebude to pravé, vyvalil by se mi dole špek“, říkám jí. „No jo, vy mladý holky si furt stěžujete na špeky, když žádný nemáte. A stejně nemám áčkový košíčky“, řekla mi mírně naštvaně, protože jsem jí zřejmě zhatila kšeft se zbožím, kterého se nemůže zbavit.“ „Nezlobte se, ale vím, co si můžu dovolit a košíčky mám béčka, což byste jako prodavačka v prádle měla poznat. Nashledanou.“ Snad poprvé jsem odkráčela s hlavou vztyčenou a uvědomila si, že jsem se konečně naučila mít své tělo ráda. Košilku jsem si nakonec koupila v Tescu, vypadám v ní skvěle a přítel bude koukat. Než jsem se ale naučila mít své tělo ráda, ale k tomu poznání jsem ušla dlouhou cestu od diet až po cvičení, které nikam nevedlo. Není jednoduché sehnat šaty, když máte horní část těla o číslo menší než spodní a také vhodnou podprsenku, ze které mi obsah nevypadne při prvním předklonění. Ale časem jsem si našla svůj styl oblékání, které skryje nedostatky a odhalí to hezké. I okolí si toho všimlo a chválí mě, jak vypadám dobře. Postupně si doplňuji šatník a dokázala jsem se zbavit i sukně velikosti 34, kterou jsem měla 10 let ve skříni, kdyby mi náhodou ještě byla. Vyházením oblečení nelichotivého střihu, jsem se zbavila i něčeho v mé hlavě, co mě pořád nutilo dívat se na sebe kriticky. Nakupování nového oblečení už neberu jako nutné zlo, ale jako výzvu a je mi skvěle. Navíc jím když mám hlad a to, na co mám chuť. Rychlý metabolizmus? Chtěla bych mít, ale myslím, že je to v psychice. Neříkám si, že po tomhle zaručeně přiberu, ale jídlo si vychutnávám, na rozdíl od kamarádek, které tvrdí, že při pohledu na rohlík přiberou kilo. A místo trávení času v posilovně, vyrazím raději na dlouhou procházku s kočárkem.

A teď z pohledu jiných maminek.27-letá Jana chodila 4x týdně do posilovny, kam to šlo, došla si pěšky, jedla jen zeleninu. Výsledek? Při výšce 175 cm zhubla na 50 kg. Pak si teprve dovolila otěhotnět, přibrala 12 kilo a po porodu měla svou původní váhu jako před začátkem cvičení. „Cítila jsem se skvěle. Už jsem nemusela hubnout a byla jsem spokojená. I s mimčem cvičím pravidelně a až budu chtít druhé, udělám to stejně.“ Zní to skvěle že? Jenže lékaři před tímto postupem varují. Tělo zatížené změnou v životním stylu se nemusí se změnou vyrovnat a můžete o miminko přijít nebo se Vám také nemusí vůbec podařit otěhotnět!

30-letá Alena už měla problémy s váhou před otěhotněním. Nadváha 10 kg se po porodu zdvojnásobila a už jí zůstala. „V těhotenství mě trápil vysoký tlak a kvůli němu jsem musela porodit předčasně, byla jsem v ohrožení já i mé dítě. S manželem jsme se rozhodli, že nastoupíme léčbu nadváhy pod vedením odborníka, abychom v budoucnu mohli mít ještě další děti, tentokrát už bez trávení půlky těhotenství v nemocnici. Navíc mi můj gynekolog řekl, že nadváha je to hlavní, proč se nám dva roky nedařilo počít miminko.“

„Mám váhu lehce nad hranicí ideální váhy. Myslím, že za to můžou hlavně velká prsa, která mi zůstala po porodu. Po druhém dítěti asi půjdu na plastiku, aby mi je zmenšili, ale to je jediné, co řeším.“ Tvrdí 25 Monika. A její manžel jí dává za pravdu. „Vzal jsem si jí takovou, jaká je. Jsem radši, když je ženskou za co chytit, než když je kost a kůže. Když jdeme na večeři a vidí, jak si ženský okolo dávají lehký salát, je mi jich líto. Jsem rád, když Monče chutná.“ Směje se. Když se na Moniku podívám, má do modelky hodně daleko, přesto si ji na přehlídkovém mole dovedu představit, protože z ní září něco, co většině vyzáblých modelek chybí. Je zkrátka krásná i ve vytahaných teplákách a volném tričku.

V okolí mám i dva případy, kdy maminky kvůli pár kilům navíc po porodu, přestaly kojit, aby byly co nejdříve štíhlé.Ale co nás honí za ideálem štíhlosti? Nemyslím si, že by ženy s mírnou nadváhou byly o něco méně přitažlivé než ty štíhlé, pokud své přednosti umí dobře prodat. A někomu štíhlost zkrátka ani nesluší. Takže maminky neblázněte a pokud nemáte kvůli své váze problémy se zdravím, nehoňte se zbytečně za modelkovskými mírami. Každá žena je krásná, když je spokojená a spokojená žena má spokojené dítě!

A jak jste spokojené se svým tělem Vy? Kolik jste po porodu nabraly a jak jste kila shazovaly? Nebo jste je neshazovaly? Podělte se s ostatními maminkami!